نرم‌افزارهای کاربردی و جدید


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

Code Composer Studio  که با نامهای CCStudio و یا CCS نیز خطاب میشود، یک محیط مجتمع برنامه نویسی جهت توسعه برنامه ها برای پردازنده های Texas Instruments است. این نرم افزار به صورت اختصاصی برای طراحی پروژه های  embeded و سطح پایین مبتنی بر JTAG و همچنین دیباگینگ این سیستم ها تولید شده است. قابل ذکر است که این برنامه بر پایه محیط برنامه نویسی اکلیپس طراحی شده است که این موضوع میتواند باعث پشتیبانی بهتر از سیستم عاملهای لینوکس، اندروید،       windows embeded و همچنین کامپایلرهایی مثل GCC شود.

Code Composer Studio با گستره وسیعی از پردازنده های توکار شرکت TI شامل میکروکنتلرها (MCU)، پردازندهی های مبتنی بر ARM و همچنین پردازنده های پردازش سیگنال (DSP) سازگار است و میتوان تمامی آنها را کدنویسی و دیباگ کرد. این نرم افزار شامل کامپایلر بهینه شده ++C/C، ویرایشگر کد، محیط ساخت پروژه، دیباگر، پروفایلر و بسیاری از ویژگی های دیگر است. واسط کاربری قدرتمند و گیرای این برنامه باعث میشود تا بتوانید مرحله به مرحله کار خود را انجام دهید و ابزارهای آشنا به کاربران اجازه میدهد تا خیلی سریع با نرم افزار مچ شده و کار خود را شروع کنند.

ویزگی های نرم افزار Code Composer Studio:

 • پشتیبانی از مجموعه گسترده ای از پردازنده های شرکت TI
 • شامل مجموعه ای از ابزارهای مورد استفاده در توسعه و اشکال زدایی برنامه های کاربردی
 • فراهم کردن امکان شروع سریع تر نسبت به برنامه های قبل
 • برنامه نویسی برای تمام انواع پردازنده های ساخت شرکت TI
 • دارای یک رابط  کاربری بصری آشنا
 • سازگار با نسخه های مختلف ویندوز
 • و …

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

کامپایلر PICBASIC PRO™ بهترین راه برای شماست تا سریع و قدرتمند میکرو کنترلرهای کمپانی Microchip Technology PICmicro® را برنامه ریزی کنید.  PICBASIC PRO قادر است که برنامه های ساده شما را تبدیل به برنامه هایی کند که بتوانید آنها را به سادگی در داخل میکرو کنترلرها بارگذاری کنید.

اگر از زبان بیسیک برای کدنویسی میکروکنترلر های PIC استفاده می کنید برای کامپایل کردن احتمال زیاد با نرم افزار Pic Basic Pro کدهای خود را کامپایل می کنید . شرکت microEngineering Labs مجموعه برنامه های بسیار قدرتمندی در زمینه برنامه نویسی میکروکنترلر های PIC بوجود آورده که اکثر برنامه نویسان جهان به مجموعه نرم افزار های این شرکت روی آورده اند .

PBP با کلیه سیستم عامل های شرکت مایکروسافت سازگار است و چیزی بالغ بر ۳۰۰ مدل از میکرو کنترلرهای شرکت Microchip's PIC و حتی جدیترین مدلهای این شرکت را پشتیبانی می کند. این پشتیبانی از میکرو کنترلرهای ارزان قیمت و ۶ پایه این شرکت شروع شده و تا میکروکنترلرهای گرانقیمت و صنعتی ۱۰۰ پایه این شرکت ادامه دارد.

این نرم افزار را هزاران مهندس، دانش آموزان و دانشجویان و کسانی که برای سرگرمی به الکترونیک روی آورده اند برای بیشتر از یک دهه است که استفاده می کنند و در حال حاضر کامپایلر PICBASIC PRO معروف ترین ابزار در توسعه مکیرو کنترلرها  PIC به شمار می رود.


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

کامپایلر HI-TECH یکی از کامپایلرهای مطرح برای میکروکنترلرهای PIC است که توسط شرکت استرلیایی htsoft تولید و به بازار عرضه میشد. وجود الگوریتم های قدرتمند در این نرم افزار برای بهنیه سازی کدهای نوشته شده به زبان C، وجود کتابخانه های کاربردی، پشتیبانی از تمامی میکروکنترلرهای PIC، رابط کاربری قدرتمند و… باعث شد تا این کامپایلر به سرعت در میان کاربران PIC محبوب شده و حتی از کامپایلر MPLAB C که توسط شرکت میکروچیپ، تولید کننده میکروکنترلرهای PIC، تولید شده بود نیز  پیشی بگیرد (مخصوصا از لحاظ بهینه سازی کد ) .
در این شرایط در اواخر سال 2009 شرکت میکروچیپ، با خرید شرکت htsoft، کامپایلر HI-TECH را تحت مالیکت خود در آورد. از آن سال به بعد این شرکت دارای دو محصول نرم افزاری به نام HI-TECH و MPLAB C بود ( MPLAB C نیز مانند MPLAB® XC دارای چند کامپایلر و یک محیط  کاربری بود)، همچنین کامپایلر HI-TECH نیز به صورت مجزا برای میکرو کنترلرهای PIC سری 12 و 16 و 18 و 24 ارائه میشد.
در اواخر سال 2012، انتشار کامپایلر HI-TECH متوقف شده و شرکت میکروچیپ به صورت رسمی اعلام نمود که دیگر از این کامپایلر پشتیبانی نمیکند و کلیه کاربران باید از نسخه جدید نرم افزاری این شرکت که تلیقی از دو نرم افزار HI-TECH و MPLAB C  است و با نام MPLAB XC ارائه میشود استفاده کنند.


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به طراحی و برنامه نویسی

CST STUDIO SUITE یک نرم‌افزار شبیه‌ساز الکترومغناطیسی است که به گفته شرکت CST نقطه اوج سالها تحقیق و توسعه همراه با دقت فراوان و راه حل‌های کارآمد برای طراحی الکترومغناطیسی می‌باشد. CST Studio Suite شامل ابزارهای شرکت CST برای طراحی و بهینه سازی دستگاه‌های عملیاتی در محدوده وسیع فرکانسی-استاتیکی در زمینه بصری است.به وسیله این نرم‌افزار شما میتوانید به طراحی، مدل سازی، مونتاژ دستگاه‌ها و مدارات و سیستم‌های الکترومغناطیسی در محیط سه‌بعدی و همچنین شبیه‌سازی عددی در میدان‌های الکترومغناطیسی بپردازید.

CST STUDIO SUITE از محیط طراحی یکپارچه‌ای برخوردار است و سهولت در مونتاژ و مدل‌سازی سیستم، چند عملکردی و امکان شبیه سازی در سطح حرفه‌ای در تمام سیستم‌ها و مدارهای الکترومغناطیسی از مزایای این نرم‌افزار می‌باشد. این نرم‌افزار میتواند مزایای قابل توجهی به بازار عرضه کند مزایایی مثل چرخه توسعه کوتاه‌تر، نمونه سازی مجازی پیش از آزمایش عملی و بهینه‌سازی محصول بدون نیاز به آزمایش‌های متعدد.

! از نسخه‌ی 2020 این مجموعه به همراه نرم افزار Antenna Magus به مالیکت شرکت Dassault Systèmes در آمده و زیرمجموعه SIMULIA محسوب می‌شود. همچنین نرم‌افزارهای Fest3D و Spark3D همراه این بسته نصب شده و قابل استفاده است.

امکانات و ویژگی‌های نرم‌افزار CST STUDIO SUITE :

– رابط کاربری گرافیکی محلی براساس ویندوز

– رابط چندگانه بین اسناد

– ابزارهای متغییر، پارامترها و پنجره پیام‌ها

– (OLE) لینک کردن و جاسازی اتوماتیک سرور (COM/DCOM)

– انتقال پارامترها

– بهینه سازی اتوماتیک

– متحرک سازی طرح خروجی

– ایجاد خودکار اسلاید power point

– مدیریت پروژه‌ها

– امکان تغییر وضعیت بین اجزاء مختلف نرم‌افزار از جمله:

CST DESIGN STUDIO (CST DS), CST MICROWAVE STUDIO (CST MWS), CST EM STUDIO (CST EMS),

CST PARTICLE STUDIO (CST PS), CST MPHYSICS STUDIO (CST MPS), CST PCB STUDIO (CST PCBS), CST CABLE STUDIO (CST CS)

اجزای شامل مجموعه‌ی CST STUDIO SUITE :

CST MICROWAVE STUDIO – CST MWS: لبه ابزار برجسته جهت سرعت و دقت بخشیدن به شبیه سازی سه بعدی دستگاه‌ها با فرکانس بالا .

CST EM STUDIO – CST EMS: ابزاری ساده برای طراحی و آنالیز دستگاه‌های استاتیکی و با فرکانس پایین مانند موتورها، سنسورها، ترانسفورمرها و …

CST PARTICLE STUDIO – CST PS: برای شبیه سازی تماماً استوار و یا حرکت ذرات باردار استفاده میشود. این قسمت شامل تفنگ الکترونی، لوله پرتو کاتدی و ابزاری از این دست است.

CST CSBLE STUDIO – CST CS: برای شبیه سازی بی عیب سیگنال و شناسایی سازگاری یا ناسازگاری الکترومغناطیسی و آنالیز محافظ کابل.

CST PCB STUDIO – CST PCBS: برای شبیه سازی بی عیب سیگنال و شناسایی سازگاری یا ناسازگاری الکترومغناطیسی روی تخته مدار چاپی.

CST MPHYSCIS STUDIO – CST MPS: برای آنالیز فشار گرمایی و مکانیکی.

CST DESIGN STUDIO – CST DS: ابزاری همه‌کاره است که به شبیه سازی و ترکیب مدارهای الکترومغناطیسی کمک می‌کند.


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به اس کا دا

 

RSLogix5 نرم افزاری قدرتمند از شرکت Rockwell جهت برنامه نویسی خانواده کنترلرهای PLC شرکت آلن برادلی است. این نرم افزار به صورت کامل قادر به کنترل و ارتباط با این دسته از پی ال سی ها است. این برنامه باعث میشود تا کدنویسی برای این plc ها بسیار آسانتر از روشهای معمول شود. در این ابزار هر زمان میتوانید توسعه کد را متوقف و با اطلاع کامل از روند پیشرفت پروژه، ادامه کار را در زمانی دیگر انجام دهید. برنامه با ذخیره نسخه های مختلف پروژه بازگشت به نسخه های قبلی را آسان کرده است.

این نرم افزار باعث افزایش بهره وری و صرفه جویی چشمگیر در زمان خواهد شد. پکیج برنامه نویسی RSLogix5 به صورت کامل با برنامه های ایجاد شده توسط بسته تحت داس این شرکت سازگار است و بدین ترتیب امکان توسعه کدهای قدیمی در بستر جدید نیز فراهم خواهد بود. یکی از بزرگترین مزیتهای استفاده از این نرم افزار مدیریت و نگهداری بهتر کدهای شماست. تغییر در کدها را بسیار راحت تر میتوانید پیگیری کنید. توسعه کدها و عیب یابی آنها کاری لذت بخش خواهد شد. برنامه از قابلیتهای ویرایشی درگ دراپ پشتیبانی میکند و به آسانی امکان ویرایش کد را خواهید داشت.

عیب یابی در این محصول بزگترین نقطه قوت آن است، در روشهای قدیمی عیب یابی و دیباگ کدها به ویژه در کدهای پیچیده و شلوغ به یک کابوس مبدل شده بود. در محصولات جدید همچون RSLogix5 این کار بسیار آسان شده است و با ابزارهای گرافیکی مختلف دقیقا قسمتی از برنامه که منشاء مشکل است پیدا میشود و علت خطا نیز تا حد زیادی توسط خود برنامه ذکر میشود. گزارش سازی از کدهای نوشته شده نیز در این برنامه پشتیبانی میشود. این نرم افزار به خوبی با پی ال سی های شرکت آلن بردلی سازگار است و بسته به مهارت شما میتوانید هر برنامه ای را برای آنها کدنویسی کنید.


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به طراحی و برنامه نویسی

نرم افزار آنالیز مهندسی برق ETAp 16

یک نرم افزار مهندسی برای طراحی ، تجزیه و تحلیل ، و بهره برداری از سیستم های قدرت برق می باشد . که نسخه ی جدید این نرم افزار شامل به روز رسانی های مهمی و پیشرفت های مهمی می باشد . نرم افزار ETAP یک برنامه آنالیز جامع جهت طراحی ، شبیه سازی و عملکرد تولید ، توزیع سیستمهای توان الکتریکی است . این نرم افزار در واقع یک شبیه سازی گرافیکی سیستم های تولید و توزیع فشار قوی است .

نرم افزار ETAP 16

مطابق با استاندارد IEC تهیه گردیده و در بعضی از موارد مانند سیستم زمین از استانداردهای دیگر نیز مانند IEEE 80 استفاده نموده است ، با کمک نرم افزار ETAP 12 تمام مطالعات سیستمی که بر اساس استاندارد API RP540 انجام آن ضروری است از جمله ، پخش بار ، محاسبات اتصال کوتاه ، هماهنگی بین رله‌های حفاظتی ، بررسی شرایط راه‌اندازی موتورهای الکتریکی ، بررسی هارمونیکی سیستم،….. قابل انجام است . در میان بسیاری از پیشرفت های این نسخه علاوه بر این از دو تجزیه و تحلیل گسل گسترش فاز (OPFA) به اختلال مشاعر پیدا ماژول پخش بار است . علاوه بر این از ویژگی های OPFA در پاسخ به الزامات مورد نیاز برای صنعت برق هسته ای برای انجام مطالعات گسل باز فاز یک و دو که باعث بهبود ایمنی کارخانه و قابلیت اطمینان می شود . و توسعه در رابطه با کاربران ETAP سودمند هسته ای گروه ، مجموعه ای از ویژگی های جدید منطبق با روند طولانی مدت این شرکت از همکاری نزدیک با کاربران در توسعه محصولات ETAP جدید است .پیشرفت و ویژگی های جدید نرم افزار 16 ETAP :– تست رویدادها قابل برنامه ریزی برای کارهای روزمره– بررسی بار نامتعادل ماژول جریان– تجزیه و تحلیل ژنراتور توربین بادی– پیشرفت اعتبارهای فیوز IEC– پیشرفت سیستم تحریک ژنراتور– گسترش فاز تجزیه و تحلیل گسل تنها و دو– گزینه های صفحه نمایش جدید برای یک خط نمودار-محرک و فرماندار مدل به روز شده– فراهمکنندگان به شبکه ماژول تجزیه و تحلیل– مهندسی و حفاظتی کتابخانه های دستگاهدرباره کمپانی ETAP :در سال 1986 تاسیس شد و مقر آن در کالیفرنیا می باشد ، ETAP رهبر جهانی در مدل سازی سیستم برق قدرت ، طراحی ، تجزیه و تحلیل ، بهینه سازی و راه حل های زمان واقعی پیش بینی است . فن آوری این نرم افزاراطمینان حاصل میشود که سیستم های قدرت برای قابلیت اطمینان مطلوب ، ایمنی ، و بهره وری انرژی طراحی شود ؛ زمانی که در حالت زمان واقعی مستقر ، آنها سازمان را قادر به مدیریت انرژی به عنوان یک دارایی استراتژیک ، افزایش بهره برداری از سیستم ، کاهش هزینه ها و رسیدن به سطوح بالاتری از ثبات مالی می باشد ، تا به امروز بیش از 50،000 مجوز ETAP شرکت و ETAP محصولات در زمان واقعی در نسل خواستار ، انتقا ل، توزیع  و پروژه های قدرت های صنعتی و در سراسر جهان استفاده شده است .


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به اس کا دا
 

STEP 7 MicroWIN نرم افزاری قدرتمند جهت برنامه نویسی سری S7-200 پی ال سی های شرکت زیمنس است. plc هایی که در این خانواده قرار دارند معمولا برای کنترل، مانیتورینگ و هدایت دستگاه های صنعتی در سطوح متوسط مورد استفاده قرار میگیرد و از آنجایی که جزء خانواده های ارزان قیمت پی ال سی های این شرکت میباشد کاربرد فراوانی در صنایع کوچک و متوسط دارا است. این دسته از پی ای سی ها دارای امکانات ارتباطی مختلفی از جمله ارتباط اترنت، CP، PPI و … است. 6 الی 24 وروردی و خروجی آنبرد دارد و از یک سیستم مانیتورینگ اختصاصی تحت عنوان TD برخوردار هستند.

توسط برنامه فوق برنامه نویسی و ارتباط با این خانواده از plc ها کار چندان سختی نیست. برنامه به گونه ای طراحی شده است که کانفیگهای اولیه در مراحلی گام به گام از شما خواسته میشود و بدین صورت زمان مورد نیاز برای پیاده سازی سیستم عای اتوماسیون پیچیده به صورت محسوسی کاهش پیدا میکند. این برنامه تعداد زیادی توابع و فانکشنهای آماده دارد که از طریق آنها تقریبا هر نوع عملکردی را میتوانید بر روی دستگاه اجرا کنید. در این برنامه امکان ساخت کتابخانه های اختصاصی نیز وجود دارد، شما میتوانید فانکشنها و توابع مهم و مورد نیاز را در یک کتابخانه تعریف کنید و در پروژه های دیگر به کرات استفاده کنید. این موضوع باعث کاهش دوباره کاری در پروژه های بعدی شما خواهد شد. محیط کاری برنامه همانند سایر برنامه های ویندوزی استاندارد و نرمال طراحی شده است و به راحتی با آن ارتباط برقرار خواهید کرد. به همراه این برنامه راهنمایی جامع به همراه مثالهایی کامل قرار گرفته است که برای آشنایی سریعتر با روش کدنوسی و استفاده از قابلیتهای مختلف نرم افزار میتوان مورد استفاده قرار داد.


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای شبیه سازی الکترونیک

NI Circuit Design Suite یکی ار قدرتمندترین نرم افزارهای تحلیل ، طراحی و ساخت مدارهای الکتریکی و الکترونیکی میباشد. بسیاری از عزیزان علاقمند به الکترونیک  به خوبی با نرم افزار Electronic Workbench آشنا میباشند و از تواناییهای آن در طراحی مدار و حل مسائل وابسته به خوبی آگاهی دارند . موسسه توسعه دهنده این نرم افزار National Instruments با توجه کامل به گستردگی استفاده از آن و نیاز به تغییرات چندی ، اینک نسخه جدید نرم افزار را با نام NI Circuit Design Suite منتشر نموده است که در اصل شامل دو نرم افزار NI Multisim  و NI Ultiboard  می‌باشد. هدف از ادغام دو نرم افزار تحت نام واحد ، ارائه بسته یکپارچه ای میباشد که بیشتر نیاز کاربران بتواند مرتفع سازد.ابن نرم افزار در نسخه های قبل تر با نام EWB یا همان Electronic WorkBench توسط شرکت National Instrument یا همان NI ساخته شده است. این کمپانی نرم افزارهای بسیار قدرتمند دیگری همچون LabView را به بازار عرضه نموده است.

کاربرد:

از Multisim برای طراحی مدار الکترونیکی به صورت حرفه ای و شبیه سازی مدار همراه با تست و اجرای مجازی میشود. این نرم افزار قابلیت این را دارد که شما مدارتان را در نرم افزار طراحی کنید و جریان را وارد مدار کنید و خروجی مدار را مشاهده کنید. این باعث می شود لازم نباشد شما مدار را به صورت سخت افزاری اجرا کنید و جلوی هزینه های اضافی رو می گیرد.این نرم افزار دارای کتابخانه شامل انواع تجهیزات طراحی مدار است. از خازن و انواع سوییچ ها گرفته تا اهم متر و ولت متر چند مدل اسیلوسکوپ و مولتی متر و…. همگی در این نرم افزار به صورت مجازی در اختیار شماست.
نرم افزار Ultiboard یک محیط مجازی قدرتمند جهت پیگیری جریان جاری در مدار است به طوری که به صورت خیلی آسان لایه شماتیک نرم افزار Multisim را در خود شبیه سازی می کند و جریان خروجی را پیگیری می کند و می تواند خروجی را بر روی مدار واقعی چاپ کند.با Ultiboard می توان مدار طراحی شده pcb یا مدار چاپی ساخت. خواهید دید که قدرت این نرم افزار در بعضی موارد خیلی بهتر از نرم افزارهای دیگری هم چون Orcad می باشد.

یکی از ویژگی های که باعث اهمیت این نرم افزار در رشته الکترونیک میشود ، شبیه سازی مدارات دیجتال و گیت های منطقی میباشد ، کتابخانه ای که برای قطعات دیجتال در این نرم افزار وجود دارد بسیار کامل تر از دیگر نرم افزار های هم سطح میباشد .

از جمله دیگر موارد قابل ذکر در مورد این نرم افزار می توان به قابلیت آنالیز و گرافیک مناسب طرح ها اشاره کرد. همچنین شایان ذکر از که این نرم افزار از طرح های مرحله ای و همچنین هدایت باس پشتیبانی کامل را به عمل آورده است.

امکانات و ویژگی‌های مجموعه‌نرم‌افزار NI Circuit Design Suite :

– یک‌پارچگی و تعامل دو نرم‌افزار NI Multisim و NI Ultiboard

– امکان استفاده آسان برای شبیه سازی مدار دارای ابزارهای نمونه سازی

– شبیه سازی دقیق و حرفه ای مدار

– طراحی با ابزار طراحی بصری و مقرون به صرفه به راحتی

– کاهش خطاهای طراحی با قابلیت های شبیه سازی آنالوگ

– اندازه‌گیری دقیق و شرح و تفسیر مدار با مقادیر متغییر

– پشتیبانی از طرح های گوناگون

– مدار های جادویی جدید و مدل های سازنده

– قدرتمند در آنالیز بهترین موارد

– قابلیت عکس برداری و ضبط کردن

– امکان پشتیبانی از هدایت باس

– پشتیبانی کامل از طرح های مرحله ای و سلسله وار

– آرشیو کاملی از مدارات و امکانات

– امکان نمایش آزمایش و سیگنال های سریع.

– امکان استفاده از ابزارهای استاندارد مجتمع سازی.

– ارتقاع واسط گرافیکی و زیبا تر شدن محیط طراحی مدار

– قابلیت مشاهده‌ی نمای سه بعدی مدار

– شبیه سازی مداراتی که با تغذیه ی متناوب کار میکنند

– رسم و شبیه سازی مدار در چند صفحه

و…


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به اس کا دا

نرم افزار SIMATIC WinCC Flexible، ابزاری کاربردی به منظور پیکره بندی و برنامه نویسی پنل های شرکت زیمنس می باشد. این نرم افزار با برخورداری از محیطی ساده یکی از محبوب ترین نرم افزارهای شرکت زیمنس می باشد و با وجود ارائه نسخه های جدیدتر همچنان مورد استفاده اکثر مهندسین اتوماسیون قرار می گیرد. ازآنجایی‌که تقریباً در کنار هر PLC زیمنس یک HMI این شرکت نیز وجود دارد، یادگیری و توانایی برنامه‌نویسی با این نرم‌افزار نیز برای فعالان اتوماسیون صنعتی بسیار حیاتی می‌باشد.

در صنعت اتوماسیون، سیستم های خودکاری که با PLC کنترل میشوند که عموما مجهز به وسایل واسطی هستند، که این واسط ها امکان ارتباط کاربر با سیستم های خودکار را فراهم میسازند، این نوع وسایل به اختصار HMI نامیده میشوند. ساده ترین ابزار ارتباطی انسان با یک سیستم خودکار تعدادی کلید ON-OFF و چند لامپ سیگنال یا LED می باشند که بصورت موازی به خروجی های دیجیتال PLC متصل شده اند. اگرچه این نوع ابزارها در خیلی از کاربردها کارساز میباشند، اما برای ارسال و دریافت همه مقادیر موجود در گسترده تغییرات یک پارامتر از یک سیستم کارساز نمی باشند. بطور مثال اگر بخواهیم در یک سیستم حرارتی مقادیر دمای مطلوب از ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد توسط کاربر تغییر داده شوند و یا اینکه ئمای واقعی سیستم در این گستره توسط کاربر قابل رویت باشند، دسترسی به این خواسته ها با ابزارهای ذکر شده در بالا امکان پذیر نمی باشند.

سازندگان PLC برای ارتباط انسان با ماشین عموما تجهیزات سخت افزاری - نرم افزاری را ارائه میدهند که این تجهیزات تسهیلات لازم برای تبادل هر گونه اطلاعات بین کاربر و سیستم را فراهم می سازند. در این راستای بعضی از سازندگان PLC نرم افزاری را برای HMI ارائه میدهند که این نرم افزار بر روی یک PC نصب، و آن PC براساس نیازهای ارتباطی کاربر با سیستم برنامه ریزی میشوند. PC برنامه ریزی شده از طریق یک BUS مناسب به PLC وصل و از آن بعنوان HMI سیستم استفاده میشود . این نوع HMIها تسهیلات لازم را برای ارتباط کاربر با سیستم با توانایی های بالافراهم میسازد. بطوریکه کاربر میتواند فرامین مورد نیاز خود از طریق صفحه کلید PC برای PLC سیستم ارسال و از طریق صفحه نمایش PC اطلاعات مورد نیاز خود را بصورت گرافیکی و یا نوشتاری دریافت و ذخیره کند.

نوع دیگری از وسائل واسط ارتباطی که توسط سازندگان PLC ارائه میشود OPها هستند، این نوع وسائل که با قابلیت های مختلغ عرضه میشوند از طریق یک باس مناسب به PLC وصل و توسط پروگرامر مربوطه برنامه ریزی میشوند. شمای بلوکی یک OPدر ارتباط با PLCدر شكل زیر نشان داده شده است.

 ساده ترين نوع OPها داراي يك نشان دهنده تك خطي از نوع LCD و يا LED تك رنگ، بهمراه چند كليد الكترومكانيكي جهتدار ۱ هستند، مجهزترين نوع OP داراي صفحه نمايش ۲ رنگي در ابعاد مختلف، بهمراه صفحه كليد الكترومكانيكي مجهز به كليدهاي اعداد، حروف و كليدهاي خاص ۳ ميباشند. اين نوع وسايل فرامين كاربر را از طريق صفحه كليد دريافت، و از مسير پورت ارتباطي كه عموما سريال هستند براي PLC ارسال ميكنند و همچنين اطلاعات مور نياز كاربر را از همين مسير از PLC دريافت و در روي صفحه نمايش نشان ميدهند.

استفاده از OPها در سيستمهاي مختلف، نياز به برنامه ريزي دارند. اين برنامه ريزي ها بر اساس ضرورت هاي ارتباطي انسان با سيستم مورد نظر انجام ميشوند. براي اين برنامه ريزي نياز به نرم افزار خاص آن OP است كه اين نرم افزار خاص بايد از سازنده OP تهيه و بر روي يك PC نصب و از آن PC بعنوان پروگرامر OP استفاده شود. بطور كلي اطلاعاتي كه توسط وسائل HMIها ارسال و دريافت ميشوند ميتوانند شامل مقادير كنترلي، پارامترهاي سيستم و اطلاعات مربوط به وضعيت سيستم باشند. اطلاعات دريافت شده از يك سيستم ميتواند بصورت نوشتاري و يا گرافيكي روي صفحه نمايش HMI نمايش داده و يا در حافظه HMI ذخيره شوند. نوع ديگري از وسائل واسط ارتباطي TPها هستند كه اين وسائل همانند OPها ميباشند با اين تفاوت كه بجاي صفحه كليد الكترومكانيكي داراي صفحه كليد لمسي ميباشند. يعني صفحه نمايش آنها علاوه بر عمل نمايش كار صفحه كليد را نيز انجام ميدهد. 

 

امکانات و ویژگی های Simatic WinCC :

 • واسط کاربری زیبا و ساده
 • کارایی بالا در کار با داده ها و تحلیل مناسب
 • پکیج های مختلف بصری سازی فرایند
 • گزارش گیری و ثبت گزارش عملکردها
 • قابلیت اسکریپت نویسی با VB Script برای افزایش عملکردها
 • ابزارها و سرویسهای مدیریتی برای عیب یابی، مدیریت و مانیتور از راه دور (اینترنت و ارتباط ایمیلی)
 • محیط پیکربندی و طراحی مجزا و ارتباط مستقیم بین این دو محیط
 • پیش نمایش صفحات در WinCC Explorer
 • نمایش آلارم آنالوگ در قسمت TrendControl
 • پیغامهای سیستمی در زمان لاگین و لاگ اوت
 • قابلیت شبیه سازس برنامه

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به اس کا دا

WinCC  نام نرم افزار کنترل و مانیتورینگ صنعتی شرکت Siemens است که با بقیه نرم افزار های این شرکت هماهنگی کامل دارد و درپروژه های صنعتی بعنوان نرم افزار اصلی بخش مانیتورینگ یا اصطلاحا اسکادا استفاده می شود.

امروزه بر روی تمامی دستگاه های برقی ، از لوازم خانگی نظیر یخچال و ماشین لباسشویی گرفته تا دستگاه های صنعتی نظیر دستگاه های تراش، دیزل ژنراتور، سیستم های حفاری و… یک پانل نمایشگر به همراه تعدادی کلید وجود دارد که کاربر توسط آن میتواند عملکرد دستگاه را کنترل کرده و پارامتر های مختلف آن را مشاهده کند؛ به این مجموعه (کلید ها و نمایشگر و…) HMI یا human–machine interface یا رابط بین انسان و ماشین گفته می شود.

HMI های معمولی، عموما کنترل یک دستگاه را بر عهده دارند و برنامه ی موجود در آنها توسط یکی از برنامه های HMI که قبلا در این صفحه معرفی شد، نوشته میشود (البته ممکن است برنامه های برخی از این پانل ها به صورت اختصاصی توسط نرم افزار های برنامه نویسی میکروکنترلرها نوشته شده باشد). این دستگاه ها برای کاربرد های که در آنها باید دستگاه های زیادی کنترل شوند، پاسخ گو نخواهد بود؛ در این حالت شرکت های پیشرو در زمینه ی اتوماسیون، سیستم های SCADA را جهت کنترل و نظارت بر سیستم های بزرگ ارائه میدهند. SCADA ( مخفف Supervisory Control And Data Acquisition ) به معنی کنترل نظارتی و اکتساب داده ها می باشد ، از این سیستم برای نظارت بر پروسه های صنعتی بزرگ موجود در نیروگاه ها، پلایشگاه ها، کارخانه جات و… به وفور استفاده می شود.

WinCC مخفف کلمات windows control center برای ایجاد طرح گرافیکی از پروسه های موجود در یک مکان صنعتی که قرار است سیستم اتوماسیون در آن اجرا شود، به کار میرود. در این نرم افزار، طراح میتواند با استفاده از المان های گرافیکی، تصویر دو بعدی یا سه بعدی دستگاه یا پروسه ی مربوطه را طراحی کرده و تمامی المان های آن، شامل شیر های برقی، موتور ها، سنسور ها، و… را در آن رسم کند.

پروژه های ایجاد شده در نرم افزار wincc میتوانند بر روی طیف گسترده ای از سخت افزار های زیمنس شامل کامپیوتر ها و hmi ها، نصب و اجرا شوند. در این پروژه ها به ازای هر سیگنال ورودی که از یک سنسور یا یک کنتاکت گرفته میشود یا هر سیگنال خروجی که به یک رله یا سروو موتور یا … اعمال میگردد، یک تگ (tag) معرفی میشود. این تگ دارای وضعیت 0 یا یک یا مقداری عددی است و با توجه به وضعیتش میتواند وضعیت یک المان گرافیکی موجود در پروژه را تغییر داده یا بر روی یک نمودار نمایش داده شود. اپراتور سیستم که در آینده با سیستم کار خواهد کرد، برای روشن کردن یک موتور یا تغییر وضعیت یک شیر برقی، نیازی به حضور در محوطه و قطع و وصل کلیدهای الکتریکی ندارد، وی میتواند با کلیک کردن بر روی اشکال گرافیکی ایجاد شده، وضعیت تگ های مذکور که در نهایت میتوانند خروجی های آنالوگ یا دیجیتال PLC را تغییر دهند، را تغییر  دهد.


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزار مربوط به کاتالوگ قطعات الکترونیک

یکی از اصلی ترین نیازهای هر طراح یا تعمیرکار بردهای الکترونیک دانستن اطلاعات فنی یا همان دیتاشیت ( Datasheet ) قطعاتی است که به منظور طراحی یا انجام تعمیرات بکار گرفته می شود. بخصوص در تعمیر بردهای الکترونیک گاهی اوقات اطلاعاتی از بعضی قطعات وجود ندارد و یا اینکه به هردلیلی دسترسی به قطعه اصلی نداریم و مجبوریم آن را با نمونه مشابه جایگزین کنیم. برای حل این مشکل گروه ECA اقدام به جمع آوری اطلاعات تمامی قطعات الکترونیک و انتشار آنها در یک نرم افزار تحت ویندوز نموده است. نام این مجموعه Eca Vrt DVD است و کاربران با استفاده از این نرم افزار می توانند بدون نیاز به اینترنت به اطلاعات اصلی قطعات الکترونیک دست یابند.

نرم افزار Eca Vrt DVD  ، یکی از بهترین نرم افزارهای مشابهات قطعات الکترونیک از جمله انواع  آی سی ،ترانزیستور ها ،  دیود ،فت ،تریستور ، انواع تقویت کننده های عملیاتی ،رگولاتور .. میباشد به عبارت دیگر با نصب این نرم افزار براحتی میتوانید مشخصات انواع قطعات الکترونیک ، شکل ظاهری ،کارخانه سازنده، مشابهات قطعه مورد نظر، نقطه کار وبرخی از ویژگی های بارز ان  از جمله قطعات smd را مشاهده کنید.

Eca Vrt DVD یک بانک اطلاعاتی عظیم از قطعات الکترونیک است که در  آن اطلاعات اصلی بیش از 300 هزار قطعه الکترونیک وجود دارد:

 • بیش از 95.000 دیود
 • بیش از 65٫000 فت
 • بیش از 135000 ترانزیستور
 • بیش از 18000 تریستور
 • بیش از 105000 آی سی

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به طراحی و برنامه نویسی

PI Expert Suite شامل برنامه های PI Expert – PI Xls – PI Viewer بوده که نرم افزاری بسیار توانمند برای طراحی منابغ تغذیه سوئیچینگ میباشد. این برنامه در یک محیط گرافیکی ساده و مرتب، ویژگی های مورد نیاز برای منبع تغذیه مورد نظر را از کاربر دریافت میکند و در نهایت با استفاده از آی سی های منبع تغذیه از پیش تعریف شده، به صورت خودکار مداری مناسب برای تبدیل طراحی میکند.

PI Expert تمامی اطلاعات مورد نیاز برای طراحی نمونه اولیه، شماتیک کلی مدار و پارامترهای و پیشنهادات را در اختیار شما قرار میدهد و به صورت دقیقی میتوانید روی جزئیات گوناگونی همچون تعداد چرخش سیم پیچها، ضخامت سیمها و سایر موارد مرتبط با مراحل مونتاژ و پیاده کردن مدار بر روی فیبر مدار چاپی نظارت کامل داشته باشید. این برنامه با خودکار سازی فرایند طراحی و انجام سریع محاسبات معمول در طراحی مدارهای سوئیچینگ، زمان مورد نیاز برای این کار را از چندین روز به چند دقیقه کاهش میدهد که این صرفه جویی زمانی بسیار چشمگیر است.

PI Expert از یک محیط طراحی مبتنی بر صفحات گسترده نیز برخودار است که در طی فرایند طراحی منبع تعذیه، امکانات کنترلی دقیقتری را برای کاربران فراهم میکند. این برنامه به شما اجازه میدهد تا با دستورات مرحله به مرحله ترانسفورماتورهای دقیقی طراحی کنید. تنها چیزی که این برنامه نیاز دارد، ارائه اطلاعات دقیق برای ورودی است، در صورت دقیق بودن این اطلاعات، سایر کارهای مورد نیاز به صورت خودکار توسط برنامه انجام میشود و خروجی نهایی با دقت بالای ارائه میشود.  PI Expert تمامی آنچه برای طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ مورد نیاز است در یک مجموعه واحد گردآوری کرده است و مهندسین برق و الکترونیک میتوانند از قابلیتهای این محصول برای پیشبرد سریعتر پروژه های خود بهره ببرند.


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

ارائه راه حل های منطقی سفارشی صنعت پیشرو به مشتریان از اختراع اولین دستگاه منطق قابل برنامه ریزی جهان در سال 1984. امروز، بیش از 3،000 کارمند در 19 کشور در حال ارائه خدمات می باشد ، حتی بیشتر ابداع راه حل های منطقی سفارشی که شامل FPGA ها، SoC های، CPLD ها و قدرت محصولات مدیریت می شود . مجموعه گسترده ای از راه حل های ALTERA سفارشی منطق رسیدگی به طیف گسترده ای از چالش های سطح سیستم : از جمله عملکرد  مصرف برق ، کل هزینه مالکیت ، منطقه هیئت مدیره ،  و بهره وری تیم طراحی است . محصولات ALTERA توسط شرکت صنعت پیشرو در بسیاری از صنایع مختلف از جمله خودرو ، پخش ، کامپیوتر و ذخیره سازی ، مصرف کنندگان ، صنعتی پزشکی ، نظامی ، تست و اندازه گیری ، بی سیم و سیمی استفاده می شود . علاوه بر سیلیکون منطق سفارشی و مدیریت قدرت راه حل ، نمونه کارها تبادل شامل ابزارهای توسعه نرم افزار به طور یکپارچه ، پردازنده همه کاره تعبیه شده ، مالکیت معنوی بهینه سازی شده (IP) هست ه، طرح های مرجع نمونه و کیت توسعه می باشد .

نرم افزار Intel Quartus Prime تمام چیزهایی که برای طراحی نیاز دارید را فراهم می‌کند. درون این برنامه PLDs، FPGAs، SoCs و CPLDs گنجانده شده است. این برنامه یک بستهٔ توسعه یافتهٔ کامل است که همراه با یک رابط کاربری بسیار کاربرپسند ارائه شده است. همچنین این برنامه از بهترین تکنولوژی‌های روز استفاده می‌کند تا به شما کمک کند، ایده‌هایتان را به واقعیت تبدیل کنید. با این برنامه می‌توان از طراحی ورودی تا بهینه‌سازی، تأیید و شبیه‌سازی رابطها را انجام داد. لازم به ذکر است قابلیت‌ها بر روی دستگاه‌هایی با میلیونها المنت منطقی به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. این امر سبب شده به طراحان یک محیط ایده‌آل برای رویایویی با فرصت‌های جدید طراحی داده شود. برای طراحانی که به طور مؤثر از امکانات این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، نرم‌افزار به طور چشمگیری خلاقیت طراحیشان را بالا خواهد برد. نسخهٔ جدید نرم‌افزار Intel Quartus Prime بر اساس نسخهٔ موفق برنامهٔ Quartus II ساخته شده است، که با استفاده از موتور Spectra-Q™ که برای دستگاه‌های Arria® 10 و دستگاه‌های جدیدتر طراحی شده مرزهای طراحی خلاقانهٔ FPGA را به سوی جلو رانده است. موتور Spectra-Q طراحان را قادر می‌سازد که به سوی سطوح جدیدی از خلاقیت طراحی برای نسل بعدی دستگاه‌های برنامه نویسی شده با الگوریتم‌های سریعتر و پایگاه‌داده‌های سلسله مراتبی و تکنولوژی کامپایلر یکپارچه پیش بروند.

ویژگی و امکانات  Altera Quartus Prime :

 • Qsys: نسل بعدی ابزار یکپارچه سازی سیستم است. این ابزار موجب صرفه جویی قابل توجهی در زمان و تلاش در فرایند طراحی FPGA می شود.
 • Powerplay Power Analyzer: توانایی برآورد مصرف از مفهوم طراحی اولیه از طریق اجرای طرح
 • System Console: ابزار اشکال زدایی در سطح سیستم که به شما کمک می کند با سرعت به دیباگ کردن طرح های FPGA در زمان واقعی بپردازید.
 • Synthesis: موتور سنتز جدید, که یک تجزیه کننده زبان جدید را به نرم افزار ادغام میکند. با این تجزیه کننده, طراحان می توانند زبان بهبود یافته RTL را مشاهده کنند.
 • ابزار رابط حافظه خارجی که برای شناسایی مسائل کالیبراسیون و اندازه گیری حاشیه برای هر سیگنال DQS استفاده می شود.
 • DSP Builder: ابزاری برای اتصال یکپارچه بین MATLAB/Simulink و نرم افزار Quartus II
 • SoCEDS: مجموعه ای از ابزار توسعه, برنامه های سودمند برای توسعه نرم افزار سیستم SoC FPGA
 • ارزیابی عملکرد پیوند های پیاپی با سرعت بالا
 • مزیت سرعت درجه کامل به طور متوسط بیش از نسخه های قبلی نرم افزار با الگوریتم های جدید ترکیبی پلاسر و جهانی روتر
 • طراحی تا 10x سریعتر IO با طراح بستر های نرم افزاری
 • پشتیبانی از زبان توصیف سخت افزار گسترده از جمله SystemVerilog-2005 و VHDL-2008
 • یکی از برترین و تخصصی‌ترین نرم‌افزارهای طراحی
 • ارائه به‌روزترین راه‌حل‌های طراحی
 • ساخته شده بر اساس Quartus II
 • بالابردن سطح خلاقیت طراحان
 • کاهش زمان کامپایل
 • تقریب بیشتر زمان پیش‌بینی‌ها
 • استفاده از Hybrid Placer
 • گسترش پشتیبانی زبان‌های برنامه نویسی
 • سازگار با دستگاه‌های Arria 10

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

Xilinx Vivado Design Suite  یک نرم افزار قدرتمند از کمپانی Xilinx می‌باشد که به منظور طراحی FPGA های سری 7 به بعد Xilinx ایجاد گردیده است. این نرم افزار در نسخه‌های گذشته خود به همراه نرم افزار ISE ارائه می‌گردید که مدتی است به طور مستقل و با امکانات و قابلیت های فراوان و ویژه ارائه می‌گردد. Vivado Design Suite برای طراحی‌های سیستم‌های بزرگ ساخته شده است و محیطی است که بر پایه استفاده از IP Core ها و سیستم‌ها بنا شده است. از نظر سرعت مراحل مختلف، تقریبا دارای سرعتی 4 برابر بیشتر از ISE می‌باشد. تفاوت اساسی که نرم افزار Vivado Design Suite با ISE دارد در سرعت پیاده سازی برنامه روی FPGA می باشد، که از ISE سریع‌تر است. همچنین الگوریتم‌های هوش مصنوعی که برای جاسازی یا Fitting مدار و سیم کشی یا Wiring استفاده شده، بهینه‌تر می‌باشد، یعنی مداری که در داخل FPGA شکل می‌گیرد از لحاظ کاهش تأخیرها و بسیاری از پارامترهای دیگر بهتر می‌باشد.

قابلیت‌های کلیدی نرم افزار Xilinx Vivado Design Suite  :
- دارای محیطی شبیه به محیط ISE
- محیطی بر پایه استفاده از IP Core ها
- پشتیبانی از سیستم‌های چند هسته‌ای
- افزایش سرعت طراحی در حدود 4 برابر
- 20 درصد تراکم طراحی بهتر
- افزایش سرعت یکپارچه سازی
- محیط کاربری یکپارچه برای طراحی و شبیه‌سازی
- اشکال‌زدایی سخت افزار
- سازگار با نسخه‌های مختلف ویندوز


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

 

BASCOM-AVR کامپایلر اساسی اصلی برای خانواده AVR است که توسط شرکت MCS Electronics تولید شده است.

امکانات و ویژگی های نرم افزار BASCOM-AVR :

 • ساخت یافته اساسی با برچسب
 • برنامه نویسی ساخت یافته با IF-THEN-ELSE-END IF, DO-LOOP, WHILE-WEND, SELECT- CASE
 • ماشین کد سریع به جای کد تفسیر شده
 • متغیر و برچسب ها می توانند تا 32 کاراکتر باشند
 • متغیر های Bit, Byte, Integer, Word, Long, Single, Double و String
 • مجموعه ای بزرگ از توابع ممیز
 • توابع محاسبه زمان و تاریخ
 • برنامه های کامپایل شده با تمام ریز پرازنده های AVR حه حافظه داخلی است کار می کند.
 • سازگاری با VB/QB
 • دستورات ویژه برای صفحه نمایش LCD, تراشه های I2C, صفحه کلید کامپیوتر, صفحه کلید ماتریسی, پذیرش RC5 و UART نرم افزاری, SPI, ال سی دی گرافیکی, ارسال IR RC5
 • متغیر های محلی, توابع کاربر, پشتیبانی از کتابخانه
 • شبیه ساز ترمینال یکپارچه با گزینه دانلود
 • شبیه ساز یکپارچه برای تست
 • برنامه نویسی یکپارچه ISP
 • پشتیبانی از بسیاری برنامه نویس مانند: STK500, STK600, MKII, USBASP, JTAG , Arduino
 • ویرایشگر با توضیح برجسته
 • در دسترس بودن کتاب انگلیسی و آلمانی
 • شبیه ساز ماوس AT, شبیه ساز صفحه کلید AT و I2C Slave به عنوان افزونه در دسترس می باشد
 • این محصول در سال 1995 توسعه یافته و به طور منظم بروز می شود.

برخی از متغیرهای BASCOM-AVR :

DIM, BIT , BYTE , INTEGER , WORD, LONG, SINGLE, DOUBLE, STRING , DEFBIT, DEFBYTE, DEFINT, DEFWORD

سیستم مورد نیاز

Windows XP, 7, 8.1, 10


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

نرم افزار  CodeVision AVR یک برنامه تخصصی برای رشته های برق و کامپیوتر (گرایش سخت افزار) می باشد. در واقع این نرم افزار یک کامپایلر برای زبان برنامه نویسی C می باشد . نرم‌افزار CodeVision AVR یک محیط یکپارچه‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار (Integrated Development Environment یا به‌اختصار IDE) است و جهت برنامه‌نویسی و کامپایل زبان C برای میکروکنترلرهای AVR کاربرد دارد؛ در این نرم‌افزار امکان برنامه‌ریزی انواع میکروکنترلرهای AVR فراهم شده است.

بسیاری از فعالیت های دانشجویی توسط این نرم افزار و این خانواده از میکروکنترلر ها صورت می گیرد. همچنین در کنار این نرم افزار معمولا به نرم افزارهای شبیه سازی مانند پروتئوس یا Multisim نیاز خواهید داشت.

 قابلیت های نرم افزار CodeVisionAVR:

–              قابلیت کد نویسی خودکار با استفاده از Code Wizard

–              محیط یک‌پارچه‌ی برنامه‌نویسی و توسعه

–              کامپایل دقیق زبان برنامه‌نویسی C برای میکروکنترلرهای AVR

–              پشتیبانی از انواع داده‌ها مانند bool ،char ،int ،short ،long ،float و bit

–              دارای ابزار LCD Vision جهت ایجاد و ویرایش فونت‌ها و تصاویر و تبدیل و خروجی‌گرفتن از آن برای سورس‌کد C یا داده‌های باینری (صرفا در ویرایش Advanced)

–              پشتیبانی از انواع میکروکنرلرها

–              امکان برنامه‌ریز خودکار برای دستگاه‌های جدید XMEGA با CodeWizardAVR

–              سازگاری کامل با نرم‌افزارهای مختلف AVR

–              امکان استفاده به‌عنوان افزونه‌ی نرم‌افزار Atmel Studio با یک‌پارچگی کامل

–              و…


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به طراحی و برنامه نویسی

در زمینه نقشی کشی شاهد تعداد زیادی از نرم افزارهای مختلف هستیم ولی در این میان شرکت آلمانی Eplan توانسته است با ارائه راهکارهای جدید و البته حذف مراحل وقت گیر نقشه کشی، خود را به عنوان یک استاندارد جهانی مطرح نماید. نرم افزار ای پلن به صورت کلی برای شما امکان برنامه ریزی، مدیریت، طراحی نقشه های ترکیبی (تلفیق حالات مختلف انواع انرژی)، ارائه راهکارها، تولید داده های مدیریتی و … را فراهم می سازد.

البته برای معرفی این نرم افزار نباید صرفا از کلمه “Eplan” استفاده کرد چرا که این شرکت موارد یاد شده را در قالب 3 نرم افزار جدا ارائه می کند که نام های آنها؛ Eplan PropPlane، Eplan Fluid و Eplan Electric می باشد.

نرم افزار Eplan ProPlane:

این نرم افزار در زمینه ی انجام پروژهای صنعتی، اتوماسیون صنعتی، مدیریت پروژه های الکتریکی و بیشتر قسمت هایی که نیاز به فرآیند کنترلی می باشند کارآمد می باشد. از دیگر ویژگی های خوب این نرم فزار، طراحی های تابلو های برق است که کاربر می تواند طرح های دلخواه خود را به صورت پیشرفته در نرم افزار پیاده سازی نماید. در نرم افزار EPLAN ProPanel می توان برنامه ریزی پروژه های برقی، مایع و مونتاژ محفظه در حالت سه بعدی را انجام داد.

نرم افزار Eplan Fluid:

یک ابزار مهندسی برای طراحی خودکار مدارات در تاسیسات قدرت سیال در هیدرولیک، پنوماتیک، خنک کننده و روغنکاری مطابق با استانداردهای جهانی می باشد. از ویژگی های خوب نرم افزار EPLAN Fluid؛ وجود تمامی قطعات مورد نیاز در كتابخانه آن است، در این نرم افزار، برنامه نویسی به شکل پیشرفته ای صورت گرفته است و به صورت اتوماتیک این امکان را خواهید داشت که بتوانید پلان های خود را رسم نمایید.

نرم افزار Eplan Electric:

کار این نرم افزار رسم مدارهای پیچیده‌ ی الکترونیکی و نقشه های برقی می باشد. نرم افزار EPLAN Electric فرصت های نامحدود برای برنامه ریزی پروژه، اسناد و مدارک و مدیریت پروژه های اتوماسیون را ارائه می دهد. تولید خودکار گزارش های دقیق بر اساس نمودار سیم کشی بخشی جدایی ناپذیر از سیستم مستند سازی جامع این نرم افزار می باشد. این نرم افزار برای طراحی و راه اندازی کارخانه‌ ها و تأسیسات کار آمد می باشد به گونه ای که می توانید کارها را به Eplan Electric بسپارید تا لیست قطعات،‌ نقشه کلیات، لیست ارتباطات و … را برای شما استخراج نماید.

با نسخه Eplan Electric می توانید به راحتی هرچه تمام تر اقدام به طراحی طرح های شماتیکی نقشه های برق نمایید و در کنار آن نرم افزار به بررسی، تحلیل و عیب یابی نقشه شما خواهد پرداخت.

زمانی که کار را با Eplan Electric شروع می کنید تقریبا بی نهایت طرح پیشنهادی برای بهبود فرآیند نقشه کشی به شما ارائه خواهد شد، طبق گفته شرکت سازنده این نرم افزار، هدف از این کار؛ استفاده از متدهای مختلف عملیاتی البته با بیان مزیت و معایب آنهاست که درنهایت باید توسط مهندس طراح موثرترین روش انتخاب گردد.

با توجه به توضیحات شرکت سازنده ای پلن الکتریک، تمرکز گروه سازنده نرم افزار بر این بوده که مهندس طراحی تمامی زمان و دقت خود را صرف ارائه راهکارهای مهندسی نماید و از طرفی تمامی وظایف تولید داده، مدیریت آنها و اتوماسیون به نرم افزار محول شود.

از دیگر مزیت های جالب توجه پشتیبانی از استانداردهای جهانی (به همراه استاندارهای کشور روسیه و چین) در کنار ایجاد امکان تعریف استانداردهای ملی نقشه کشی می باشد که می تواند برای کشورهای ثالثی همچون ایران مفید واقع گردد.

قابلیت های کلی نرم افزار Eplan Electric

 • طراحی و رسم شماتیک مدارهای پیچیده‌ی الکترونیکی
 • رابط کاربری گرافیکی و روان بودن نرم افزار
 • صرفه جویی در زمان طراحی و اجرای پروژه و جلوگیری از انجام عملیات تکراری
 • دقت بالای طراحی و جلوگیری از بروز خطا در پروژه‌ها
 • طراحی کامل و دقیق اجزای مختلف یک پروژه مانند؛ نقشه‌های مختلف، مراحل تولید، مونتاژ، نصب و… براساس استانداردهای جهانی
 • قابلیت به کارگیری چند استاندارد به طور همزمان
 • قابلیت چاپ خروجی نرم افزار در فرمت‌های مختلف
 • دارای کتابخانه‌ جامع شامل؛ انواع قطعات الکتریکی، الکترونیکی، هیدرولیکی، پنوماتیکی و…
 • قابلیت پشتیبان گیری و اعمال هرگونه تغییر در پروژه‌های ثبت شده
 • قابلیت استفاده از اجزای پروژه‌های قبلی در پروژه‌های جدید
 • مستندسازی جامع و پیشرفته از پروژه و تولید گزارش‌های دقیق به‌صورت خودکار
 • پشتیبانی از فرمت سایر نرم افزارهای مطرح نقشه کشی و تعامل با آنها
 • قابلیت ارتباط با نرم‌افزارهای (CAE (Computer Aided Engineering و محصولات دیگر شرکت EPLAN

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

IDA از این برنامه میتوان به عنوان Disassembler (دیس‌اسمبلر) و Debugger (دیباگر) استفاده نمود که برای بازگرداندن زبان های ماشین که به زبان اسمبلی میباشند مورد استفاده قرار میگیرد در واقع میتوان این برنامه را نوعی اسمبلر دانست به صورت تعاملی که هم قابلیت نوشتن برنامه و هم توسعه دادن را دارا میباشد و بر روی ویندوز و لینوکس قابلیت اجرا را داشته و قابلیت چند پردازشی داشته و همینطور میتواند به بررسی اسب ها بپردازد و کدها مخرب و همینطور دیباگ ها را از بین ببرد.

قابلیت های نرم افزار IDA :
_ ماژول های دی اسمبلر برای تعداد زیادی پردازنده
_ دی اسمبلر تعاملی و قابل توسعه
_ کار با برنامه از طریق صفحه کلید، زبان برنامه نویسی داخلی
_ امکان استفاده از پلاگین های خارجی (دیباگر های قدرتمند)
_ امکان گراف جریان کنترلی، گراف فراخوانی و فلوچارت
_ تحلیل و بررسی دقیق کدهای اسمبلی
_ ابزار بررسی و تحلیل امنیت و دیباگر حرفه ای
_ دی کامپایل کردن کد باینری به کد برنامه
+  جهت توضیحات بیشتر و اطلاع دقیق تر از این نرم افزار به س


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای شرکت نشنال اینسترومنت

 یک زبان برنامه نویسی گرافیکی می‌باشد که در بسیاری از شاخه‌های مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد . جمع آوری داده و پردازش آنها ، تجزیه و تحلیل سیستم‌های اندازه گیری ، کنترل و شبیه سازی فرآیندها و . . . از ویژگی‌ های مهم NI LabVIEW می‌باشد .

در مقام مقایسه می‌توان نحوهبرنامه نویسی Labview را با بخش Simulink  نرم افزار MATLAB مقایسه کرد. اما تفاوت در راحتی کار با Iconها و ارتباط با محیط خارج از رایانه می‌باشد. NI LabVIEW بر خلاف تصور افرادی که آن را یک نرم افزار مهندسی می‌دانند .یک زبان برنامه نویسی کامل است و می‌توان منطق برنامه نویسی و سرعت آنرا با زبانهای مانند C یا Pastal مقایسه کرد . Labview  یک زبان برنامه نویسی گرافیکی میباشد که بدون نیاز به کد نویسی و پیش نیاز به تجربه برنامه نویسی قبلی مهندسان را دراجرای پروژه های مورد نظرشان یاری می‏کند.

در این زبان توانایی ارائه امکانات ورودی و خروجی Data از طریق انواع کارتهای DAQ و پردازش سیگنال را داردکه این پردازش ها در هر زمینه‏ای چه انواع عملیات فیلترینگ ، حذف نویز ، انجام عملیات پیچیده ریاضی ، پردازش صوت و یا تصویر می‏تواند باشد.

لبویو یک محیط توسعه یکپارچه به طور خاص برای مهندسین و دانشمندان است . لبویو یک زبان برنامه نویسی گرافیکی (G) که با استفاده از یک مدل dataflow به جای خطوط پی در پی از کد متن ، قدرت دادن به شما برای نوشتن کد های کاربردی با استفاده از یک طرح بصری که شبیه روند تفکر است ، عمل میکند . کمپانی National Instruments ارائه دهنده راه حل هایی برای مهندسان و دانشمندان است که می توانند با استفاده از ابزار های این شرکت به حل بزرگترین چالش مهندسی خود بپردازند . در همین راستا این کمپانی نرم افزار قدرتمند NI LabVIEW را روانه ی بازار کرده است که آخرین نسخه از لبویو دارای بهبود سرعت ، کلید های میانبر توصعه و ابزار اشکال زدایی برای برنامه نویسی گرافیکی جهت تجزیه و تحلیل سیستم‌ های اندازه گیری می باشد . نرم افزار NI LabVIEW یکی از حرفه ای ترین نرم افزارهای برنامه نویسی گرافیکی جهت تجزیه و تحلیل سیستم‌های اندازه گیری می باشد که توسط کمپانی NI بصورت کاملا رایگان عرضه شده است . Labview یک نرم افزار برنامه نویسی گرافیکی می باشد که در کاربردهای مختلف نظیر تجزیه و تحلیل سیستم های اندازه گیری, تحصیلات, آموزش, تحقیقات آزمایشگاهی, صنایع, جمع آوری و غیره استفاده می شود . اسناد ملی (NI)، ارائه دهنده راه حل هایی است که مهندسان و دانشمندان را به حل بزرگترین چالش مهندسی در جهان قادر می سازد . آخرین نسخه از لبویو ارائه بهبود سرعت، کلید های میانبر توسعه و ابزار اشکال زدایی می باشد . لبویو همچنان به استاندارد راه کاربران این سیستم, با هر سخت افزار از طریق استفاده مجدد از کد و مهندسی فرآیندهای مشابه در سراسر سیستم، صرفه جویی در وقت و پول به عنوان پیشرفته ترین تکنولوژی در تعامل است و نیاز به تکامل و فشار زمان و همچنین افزایش در بازار می باشد .نرم افزار NI LabVIEW برای به کارگیری یک رویکرد نرم افزار طراحی به سرعت ایجاد شده و سیستم های قدرتمند، انعطاف پذیر و قابل اعتماد را کاهش می دهد . منحنی یادگیری با سه سوئیت نرم افزار خاص است که عبارتند از یک سال از آموزش نامحدود و مزایای صدور گواهینامه، توسعه دهندگان و دسترسی بی سابقه ای نرم افزار و آموزش منابع برای ساخت سیستم های بهتر و سریعتر, همچنین این نرم افزار به سرعت بخشیدن و بهره وری مهندسی با مجموعه ای موثر از ویژگی های طراحی شده برای کمک به توسعه دهندگان، ارسال، اشکال زدایی و استقرار کد سریع تر کمک می کند . Labview توسط شبکه ابزارهای لبویو، است که توسط IP هر دو از NI و ارائه دهندگان شخص ثالث غنی افزایش یافته است . جعبه ابزار پیشرفته Descriptionting توسط تحقیقات مجهز توسعه دهندگان با ابزار های قدرتمند برنامه برای ایجاد تصویری حرفه ای کمک خواهد کرد .

برخی از کاربردهای این نرم افزار عبارتنداز :

 جمع آوری داده و پردازش سیگنال (Acquiring Data and Processing Signals): توسط ترانسمیتر ، سیگنال تقویت شده را می‏توان به کارت‏ USB DAQ انتقال داد و سپس اطلاعات مربوط به یک لودسل را به کامپیوتر منتقل کرد و منحنی و یا مقدار وزن را نمایش داد.

 کنترل صنعتی(Instrument Control) : در سیستم های اتوماسیون صنعتی می توانید پروژه های متفاوتی انجام دهید به عنوان مثال: با اتصال یک ترموکوپل ( سنسور دما ) و یک فن یک سیستم کنترل دما طرحی کنید.

 ابزار دقیق (Instrument): می‏توانید انواع سنسور ها ( مانند: لودسل ، ترموکوپل ، آلتراسونیک ، سنسور فشار ) را توسط مدارات واسط به کامپیوتر متصل کنید و با نرم افزار لب ویو پردازش های متفاوتی مانند ذخیره داده و یا رسم منحنی و یا فیلترهای دیجیتال را بر روی داده ها انجام دهید. 

 مانیتورینگ : می توانید در سیستم های ابزار دقیق و یا اتوماسیون صنعتی وضعیت سیستم را در کامپیوتر نشان دهید به عنوان مثال: نمایش و رسم منحنی سنسور ها ، وضعیت عملکرد موتورها و جک ها

برخی از ویژگی های نرم افزار NI LabVIEW

 • قابلیت انجام آزمایش بر روی کارت ها و مدارات الکترونیکی در رایانه ها و دیگر وسائل الکترونیکی جهت اطمینان از صحت عملکرد آن ها.
 • قابلیت مدل سازی سیستم های قدرت جهت تجزیه و تحلیل و محاسبه ضریب قدرت.
 • شبیه سازی فعالیت و عملکرد قلب.
 • امکان کنترل فرآیند تهیه و بسته بندی مواد غذایی.
 • امکان اندازه گیری اثرات فیزیکی آزمایش ها بر روی موش های آزمایشگاهی.
 • تشخیص وجود نشتی گاز هیدروژن در شاتل های فضایی.
 • قابلیت نظارت بر رژیم غذایی کودکان و نوزادان.
 • قابلیت کنترل سیستم تهویه مطبوع.
 • قابلیت کنترل موتورهای پله ای و سرو.
 • و ...

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

شرکت میکرو چیپ یکی از شرکت های تولید کننده میکروهای PIC در ایالت آریزونا آمریکا می باشد یکی از محصولات نرم افزاری این شرکت MPLAB IDE می باشد که در سیستم  عامل ویندوز، مک ولینوکس  قابلیت اجرا را دارد ، این کامپایلر انتخاب حرفه ای های میکرو PIC می باشد.

نرم افزار MPlab IDE یک نرم افزار تخصصی مربوط به رشته برق و الکترونیک می باشد. از این نرم افزار به عنوان نرم افزار تخصصی میکروکنترلر های PIC استفاده می شود. این نرم افزار با دو زبان اسمبلی و زبان برنامه نویسی C به کار برده می شود. این نرم افزار در واقع برای برنامه نویسی ادوات الکترونیکی میکروکنترلر ساخت شرکت Microchip می باشد. رابط کاربری این برنامه که با IDE شناخته می شود، در واقع محیطی است که کاربر برنامه را در آن وارد و بعد از نوشته شدن برنامه، به کامپایلر ارسال می شود. کامپایلر زبنبرنامه نویسی C را به زبان ماشین ترجمه می کند.

ویژگی های این کامپایلر عبارت است از :

 • فراخوانی گراف های جدید برای برنامه های پیچیده
 • پشتیبانی از پیکربندی های مختلف در پروژه همانند نرم افزار کد ویژن وبهتر از آن
 • توانایی باز کردن برنامه های نوشته شده با ورژن های قبلی کامپایلر
 • دارای محیط گرافیکی عالی
 • سازگاری با نسخه های جدید ویندوز و…

برای استفاده از این نرم افزار و نوشتن کد ها به زبان C باید با توجه به خانواده میکرو های PIC که از کدام نوع می باشد (PIC 16,18,24) کامپایلر مربوط به همان نوع خانواده را نصب نمایید که ما با توجه به امکانات خوب خانواده PIC18XX  برای شما این نوع کامپایلر را قرار دادیم، نام این کامپایلر MPLAB C18 می باشد، که همراه IDE آن باید نصب شود .

 


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به طراحی و برنامه نویسی

AWR Design Environment محصول National Instruments از قدرتمندترین و کاربردی ترین نرم افزارها برای طراحی و شبیه سازی مدارات RF و فرکانس بالا مانند تقویت کننده ها ،میکسرها ، نوسانسازهاو…. می‌باشد. این نرم افزار یکی از نرم افزار تخصصی گروه مخابرات بوده و مناسب مهندسین و دانشجویان مخابرات و الکترونیک و و کلیه افرادی که در زمینه ی طراحی مدارات RF و Microwave فعالیت می کنند می باشد. این برنامه از سه ابزار مختلف تشکیل شده است. این ابزارهای قدرتمند به طور کامل در این مجموعه یکپارچه شده است که باعث می‌شود در حین کار نیازی به ترک محیط اصلی برنامه جهت استفاده از آن‌ها نباشد.برنامه VSS شما را قادر می‌سازد تا سیستم های ارتباطی End-to-End را طراحی و تجزیه و تحلیل کنید. شما می‌توانید سیستم های متشکل از سیگنال های مدوله شده را در این بخش طراحی کنید.

 

بخش‌های مختلف نرم افزار AWR Design Environment:

Visual System Simulator (VSS)
این بخش امکان طراحی و تحلیل سیستمهای مخابراتی، بلوکهای کانال، طرح های کدگذاری شده و شبیه‌سازی آنها توسط گیرنده‌ها و فرستنده‌های VSS را به شما می‌دهد. می توانید براساس تحلیلی که نیاز دارید، نمایش منحنی های BER، Constellation و طیف های توان و… را اتنخاب کنید. VSS دارای تنظیم کننده (tuner) زمانی است تا طرح را تنظیم کرده و  فورا اثر اعمال تغییرات را ببینید.

Microwave Office
این بخش از دو زیر مجموعه Microwave Office MWO و Microwave Office AO تشکیل شده و امکان طراحی مدارهایی که ترکیبی از شماتیک و ساختار مغناطیسی هستند را توسط موتورهای شبیه‌سازی AWR که شامل شبیه‌سازهای خطی، شبیه‌سازهای هارمونیکی پیشرفته و غیر خطی و شبیه‌سازهای الکترومغناطیسی می‌باشند را به شما می‌دهد. این ابزار نتایج تحلیل را به صورت گرافیکی در اختیار شما قرار داده و این امکان را به شما می‌دهد تا طرحها را با توجه به گزارشهای موجود، بهینه و تغییرات را مستقیما بر روی طرح منعکس کنید.

3D Planar Electromagnetic (EM) Analysis
این ابزار امکان تحلیل، بهینه‌سازی و توصیف سریع و آسان قطعات Passive را در بخشهای مختلف نظیر RF PCBs, Modules, LTCCs, MMICs, RFICs, Antennas به کاربران می‌دهد. با استفاده از این بخش زمان کمتری برای طراحی صرف میشود .

3D FEM Electromagnetic (EM) Analysis
با استفاده از این ابزار کاربران می‌توانند طرحهای رسم شده توسط ابزارهای دیگر را به صورت سه بعدی مشاهده و در صورت نیاز اقدام به بهینه‌سازی و تغییر مدارهای رسم شده و داده های خروجی طرح کنند.

امکانات و ویژگی‌های AWR Design Environment :

– طراحی تقویت کننده های کم نویز (low noise amplifier) ،

– عدم نیاز به ترک محیط اصلی برنامه

– طراحی تقویت کننده های قدرت مخابراتی(rf power amplifier)

– طراحی، تجزیه و تحلیل سیستم های ارتباطی End-to-End

– طراحی اسیلاتورها

– طراحی و شبیه سازی مدارات RF و فرکانس بالا

 


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به اس کا دا

سیستم کنترل فرایند SIEMENS SIMATIC PCS 7 یک کامپوننت قابل توجه از اتوماسیون کاملا مجتمع (TIA) است که توسط Siemens برای اتوماسیون واحد و سفارشی در تمامی بخش های صنایع تولید, فرآیند و ترکیبی به طور منحصر به فرد طراحی شده است. زیمنس قادر به ارائه یک تکنولوژی اتوماسیون واحد در یک پلت فرم برای تمام برنامه های کاربردی از اتوماسیون فرآیند است, با شروع از تدارکات ورودی, پوشش تولید یا فرآیندهای اولیه و همچنین فرآیندهای پایین (فرایند), تا تدارکات خروجی. این کار برای بهینه سازی تمام توالی های عملیاتی یک کل شرکت, یعنی از سطح برنامه ریزی منابع سازمانی ERP و سطح مدیریت (سیستم مدیریت اجرایی مدیریت) به سطح کنترل, درست به سطح میدان مناسب است. مدیریت داده های یکپارچه به این معنی است که تمام اجزای نرم افزار به یک پایگاه داده مشترک دسترسی دارند.

PCS7  برند تجاری DCS کمپانی زیمنس می باشد،یعنی درواقع فقط یک نام تجاری می باشد در صورتی که خیلی از متخصصین فکر میکنند DCS یه مبحث جدا می باشد.سیستم های DCS در واقع سیستم های کنترل فرایند هستند که بیشتر در پروژه های بزرگ کاربرد دارند،در این سیستم ها برای برند زیمنس از سخت افزار های s7-400 جهت کنترل استفاده می گردد که برای کارتهای ورودی و خروجی از سری های s7-300 ,s7-400 استفاده می شود در PCS7 برای مانیتورینگ فرایند از نرم افزار Wincc استفاده می شود.

اگر بخواهیم به بیان بسیار ساده این موضوع را توضیح دهیم باید به در ابتدا به توضیح سیستم های DDC بپردازیم که در واقع این سیستم ها کنترل دیجیتال مستقیم هستند که یک کنترلر که میتواند PLC باشد وظیفه کنترل یک پروسه را به صورت مستقیم بر عهده دارد و تمام ورودی و خروجی ها به طور مستقیم به کنترلر وصل می شوند.

اما در سیستم های DCS که به سیستم های کنترل توزیع شده معروف هستند که از چندین کنترلر به صورت کنترلر محلی عمل میکنند و همگی آنها تحت نظارت یک کنترلر اصلی هدایت می شوند.بسیاری از دوستان dcs را با شبکه های صنعتی اشتباه میگیرند در صورتی که یک معماری به حساب می آید.

 

ویژگی و امکانات SIEMENS SIMATIC PCS 7 :

 • ارائه عملیات مداوم و کیفیت محصول پایدار در حین کاهش هزینه های کارخانه
 • تعریف نشانه های نمادین و نظرات برای سیگنال فرآیند (ورودی / خروجی), پرچم ها و بلوک ها
 • تبادل داده با سایر برنامه های ویندوز
 • تنظیم و نمایش لینک های ارتباطی
 • وارد کردن منبع داده و مقصد داده در یک جدول. تولید تمام داده های سیستم
 • تنظیم پارامترهای بلوک های ارتباطی انتخاب شده در برنامه نویسی عادی
 • نمایش دوره چرخه (طولانی ترین، کوتاه ترین و آخرین چرخه)

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

SDx IDE متشکل از دو نرم افزار قدرتمند با نام‌های SDSoC و SDAccel محصول شرکت Xilinx، یک محیط برنامه‌نویسی کامل و یکپارچه را برای کارت‌های شتاب‌دهنده Alveo U200 و Alveo U250 در اختیار برنامه‌نویسان، مهندسان و مدیران حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات قرار می‌دهد. کارت‌های شتاب‌دهنده یا Data Center Accelerator Cards، قطعات خاصی هستند که برای بهینه‌سازی و افزایش راندمان و کارایی سرورها در ابعاد وسیع استفاده می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سری Alveo ساخت شرکت Xilinx اشاره نمود. با استفاده از این دو نرم افزار می‌توانید برای این نوع کارت‌ها برنامه‌های مخصوص نوشته و یا اجرای برخی از محاسبات را به این کارت‌های بسپارید و منابع پردازنده اصلی خود را حفظ کنید. طبق گفته شرکت Xilinx، کارت‌های شتاب‌دهنده در برخی موارد تا بیش از 90 برابر سریع‌تر از پردازنده‌های سنتی (CPU) عمل می‌کنند و قادرند تا صرفه‌جویی چشم‌گیری در زمان و هزینه مدیریت مراکز داده انجام دهند.

قابلیت‌های کلیدی نرم افزار Xilinx SDx IDE:
- نرم افزار جامع برنامه‌نویسی یکپارچه برای کارت‌های شتاب‌دهنده Alveo
- حفظ منابع پردازنده اصلی (CPU) و بالا نگه‌داشتن پاسخ‌دهی (Responsiveness)
- افزایش راندمان کاری مراکز داده (Data Center) در عین کاهش مصرف انرژی
- برنامه‌نویسی با زبان‌های رایج زبان‌های رایج C++ ،C و OpenCL
- دارای ابزار توسعه SoC های Zynq و UltraScale
- پشتیبانی از کتاب‌خانه‌های مرجع به همراه راهنمای کامل استفاده
- افزایش بهره‌وری Data Center های بزرگ
- خودکارسازی بسیاری از فرآیندهای منطقی و محاسباتی
- بهینه‌سازی کدهای نوشته‌شده و افزایش سرعت اجرای آن‌ها
- دارای Debugger پیشرفته با امکان تصحیح خطاها قبل از اجرا
- سازگاری با کارت‌های Alveo U200 و Alveo U250 شرکت Xilinx

محیط برنامه‌نویسی SDSoC برای SoC یا سیستم بر روی تراشه‌های Zynq UltraScale+ MPSoC و Zynq-7000 SoC طراحی شده است؛ در حالی که SDAccel برای کارت‌های شتاب‌دهنده بر پایه PCI-e و نصب شده در Data Center ها کاربرد دارد. تمامی نرم افزارهای SDx IDE شامل Vivado Design Suite شده تا امکان برنامه‌نویسی تجهیزات مورد نظر و شخصی‌سازی چهارچوب کاری آن‌ها وجود داشته باشد.

محیط توسعه SDSoC با بهره‌گیری از زبان‌های رایج OpenCL ،C++ ،C و محیط برنامه‌نویسی Eclipse شما را قادر می‌سازد با راحت‌تر از گذشته بتوانید تجهیزات Zynq SoC و MPSoC را توسعه دهید. مجموعه پیش رو، شامل بهینه‌ساز پیشرفته مفسر (Compiler) زبان‌های مذکور بوده و با برنامه‌نویسی منطقی قادر است تا به طور خودکار نرم افزارهای نوشته شده را سرعت بخشد.

محیط توسعه SDAccel باعث کاهش مصرف انرژی تا 25 وات به ازای هر برنامه FPGA می‌شود. این عضو از خانواده SDx IDE امکانات کامل برنامه‌نویسی از Compiler تا Profiler را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد. این نرم افزار همچنین از API های استاندارد OpenCL پشتیبانی نموده و استفاده از آن باعث بهینه‌سازی و کاهش حجم برنامه‌های نوشته شده می‌شود که اجرای آن‌ها در سطح Kernel در FPGA ها منجر به کاهش مصرف انرژی و افزایش سرعت محاسبات می‌گردد.

ایستگاه برنامه‌نویسی یکپارچه Xilinx SDx IDE شامل کتاب‌خانه‌های وسیعی از کدهای آماده و فرآیندهای از پیش طراحی شده بوده که باعث افزایش سرعت برنامه‌نویسی و اجرای آن‌ها می‌شود. این مجموعه کاربران را قادر می‌سازد تا بتوانند راه‌کارهای مختلف را در سطح System Level تعریف، یکپارچه و تأیید کنند یا حتی محیط برنامه‌نویسی را مطابق با نیازهای خود شخصی‌سازی نموده و صرفاً ماژول‌های مورد نیاز خود را بارگذاری کنند که همین امر سبب کاهش زمان اجرای نرم افزار و عیب‌یابی (Debug) می‌شود.

 

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

Vitis Unified Software Platform

شرکت Xilinx در جریان کنفرانس سالیانه توسعه دهندگان XDF2019 از پلتفرم جدید نرم افزاری خودش تحت عنوان Vitis رو نمایی کرد. پلتفرمی که پنج سال برای توسعه‌ آن زمان صرف شده و به طراحان اجازه می‌دهد به صورت مستقیم با استفاده از ابزارها و زبان‌های توسعه مرسوم همچون پایتون و ++C روی معماری‌ سخت افزاری تراشه‌های FPGA طراحی کنند. هدف Vitis تسریع فرایند طراحی و بهینه سازی الگوریتم‌ها شتاب دهی در طیف وسیعی از کاربردها همچون هوش مصنوعی وپردازش تصویردر خودروهای بدون سرنشین است. نرم افزار Vitis Core Development  یک محیط توسعه­ مبتنی بر سیستم ، مبتنی بر IP و مبتنی بر SoC بوده و برای پیدا کردن گلوگاه های موجود در سطح سیستمی و پیاده سازی آن مورد استفاده قرار میگیرد . هدف اصلی این نرم افزار ایجاد کارایی بالا ، ساده سازی و قابلیت استفاده و یکپارچه سازی سیستم است .

ویژگی های نرم افزار Vitis Core Development Kit  :

4 برابر پیاده سازی سریعتر

20 درصد طراحی بهتر

سنتزهای سطح بالا برای تولید IP های مبتنی بر C

تجمیع طراحی DSP مبتنی بر مدل با تولید کننده سیستم برای DSP

تجمیع IP مبتنی بر بلوک با تجمیع کننده­ی IP

شبیه سازی منطقی

شبیه سازی زبان تلفیقی

برنامه نویسی مجزا و تجمیع شده و محیط اشکال زدایی

تسریع تایید تا 100 برابر با C، C++ یا SystemCصفحه 1 از 2