نرم‌افزارهای کاربردی و جدید


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به طراحی و برنامه نویسی

AWR Design Environment محصول National Instruments از قدرتمندترین و کاربردی ترین نرم افزارها برای طراحی و شبیه سازی مدارات RF و فرکانس بالا مانند تقویت کننده ها ،میکسرها ، نوسانسازهاو…. می‌باشد. این نرم افزار یکی از نرم افزار تخصصی گروه مخابرات بوده و مناسب مهندسین و دانشجویان مخابرات و الکترونیک و و کلیه افرادی که در زمینه ی طراحی مدارات RF و Microwave فعالیت می کنند می باشد. این برنامه از سه ابزار مختلف تشکیل شده است. این ابزارهای قدرتمند به طور کامل در این مجموعه یکپارچه شده است که باعث می‌شود در حین کار نیازی به ترک محیط اصلی برنامه جهت استفاده از آن‌ها نباشد.برنامه VSS شما را قادر می‌سازد تا سیستم های ارتباطی End-to-End را طراحی و تجزیه و تحلیل کنید. شما می‌توانید سیستم های متشکل از سیگنال های مدوله شده را در این بخش طراحی کنید.

 

بخش‌های مختلف نرم افزار AWR Design Environment:

Visual System Simulator (VSS)
این بخش امکان طراحی و تحلیل سیستمهای مخابراتی، بلوکهای کانال، طرح های کدگذاری شده و شبیه‌سازی آنها توسط گیرنده‌ها و فرستنده‌های VSS را به شما می‌دهد. می توانید براساس تحلیلی که نیاز دارید، نمایش منحنی های BER، Constellation و طیف های توان و… را اتنخاب کنید. VSS دارای تنظیم کننده (tuner) زمانی است تا طرح را تنظیم کرده و  فورا اثر اعمال تغییرات را ببینید.

Microwave Office
این بخش از دو زیر مجموعه Microwave Office MWO و Microwave Office AO تشکیل شده و امکان طراحی مدارهایی که ترکیبی از شماتیک و ساختار مغناطیسی هستند را توسط موتورهای شبیه‌سازی AWR که شامل شبیه‌سازهای خطی، شبیه‌سازهای هارمونیکی پیشرفته و غیر خطی و شبیه‌سازهای الکترومغناطیسی می‌باشند را به شما می‌دهد. این ابزار نتایج تحلیل را به صورت گرافیکی در اختیار شما قرار داده و این امکان را به شما می‌دهد تا طرحها را با توجه به گزارشهای موجود، بهینه و تغییرات را مستقیما بر روی طرح منعکس کنید.

3D Planar Electromagnetic (EM) Analysis
این ابزار امکان تحلیل، بهینه‌سازی و توصیف سریع و آسان قطعات Passive را در بخشهای مختلف نظیر RF PCBs, Modules, LTCCs, MMICs, RFICs, Antennas به کاربران می‌دهد. با استفاده از این بخش زمان کمتری برای طراحی صرف میشود .

3D FEM Electromagnetic (EM) Analysis
با استفاده از این ابزار کاربران می‌توانند طرحهای رسم شده توسط ابزارهای دیگر را به صورت سه بعدی مشاهده و در صورت نیاز اقدام به بهینه‌سازی و تغییر مدارهای رسم شده و داده های خروجی طرح کنند.

امکانات و ویژگی‌های AWR Design Environment :

– طراحی تقویت کننده های کم نویز (low noise amplifier) ،

– عدم نیاز به ترک محیط اصلی برنامه

– طراحی تقویت کننده های قدرت مخابراتی(rf power amplifier)

– طراحی، تجزیه و تحلیل سیستم های ارتباطی End-to-End

– طراحی اسیلاتورها

– طراحی و شبیه سازی مدارات RF و فرکانس بالا

 


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به اس کا دا

سیستم کنترل فرایند SIEMENS SIMATIC PCS 7 یک کامپوننت قابل توجه از اتوماسیون کاملا مجتمع (TIA) است که توسط Siemens برای اتوماسیون واحد و سفارشی در تمامی بخش های صنایع تولید, فرآیند و ترکیبی به طور منحصر به فرد طراحی شده است. زیمنس قادر به ارائه یک تکنولوژی اتوماسیون واحد در یک پلت فرم برای تمام برنامه های کاربردی از اتوماسیون فرآیند است, با شروع از تدارکات ورودی, پوشش تولید یا فرآیندهای اولیه و همچنین فرآیندهای پایین (فرایند), تا تدارکات خروجی. این کار برای بهینه سازی تمام توالی های عملیاتی یک کل شرکت, یعنی از سطح برنامه ریزی منابع سازمانی ERP و سطح مدیریت (سیستم مدیریت اجرایی مدیریت) به سطح کنترل, درست به سطح میدان مناسب است. مدیریت داده های یکپارچه به این معنی است که تمام اجزای نرم افزار به یک پایگاه داده مشترک دسترسی دارند.

PCS7  برند تجاری DCS کمپانی زیمنس می باشد،یعنی درواقع فقط یک نام تجاری می باشد در صورتی که خیلی از متخصصین فکر میکنند DCS یه مبحث جدا می باشد.سیستم های DCS در واقع سیستم های کنترل فرایند هستند که بیشتر در پروژه های بزرگ کاربرد دارند،در این سیستم ها برای برند زیمنس از سخت افزار های s7-400 جهت کنترل استفاده می گردد که برای کارتهای ورودی و خروجی از سری های s7-300 ,s7-400 استفاده می شود در PCS7 برای مانیتورینگ فرایند از نرم افزار Wincc استفاده می شود.

اگر بخواهیم به بیان بسیار ساده این موضوع را توضیح دهیم باید به در ابتدا به توضیح سیستم های DDC بپردازیم که در واقع این سیستم ها کنترل دیجیتال مستقیم هستند که یک کنترلر که میتواند PLC باشد وظیفه کنترل یک پروسه را به صورت مستقیم بر عهده دارد و تمام ورودی و خروجی ها به طور مستقیم به کنترلر وصل می شوند.

اما در سیستم های DCS که به سیستم های کنترل توزیع شده معروف هستند که از چندین کنترلر به صورت کنترلر محلی عمل میکنند و همگی آنها تحت نظارت یک کنترلر اصلی هدایت می شوند.بسیاری از دوستان dcs را با شبکه های صنعتی اشتباه میگیرند در صورتی که یک معماری به حساب می آید.

 

ویژگی و امکانات SIEMENS SIMATIC PCS 7 :

 • ارائه عملیات مداوم و کیفیت محصول پایدار در حین کاهش هزینه های کارخانه
 • تعریف نشانه های نمادین و نظرات برای سیگنال فرآیند (ورودی / خروجی), پرچم ها و بلوک ها
 • تبادل داده با سایر برنامه های ویندوز
 • تنظیم و نمایش لینک های ارتباطی
 • وارد کردن منبع داده و مقصد داده در یک جدول. تولید تمام داده های سیستم
 • تنظیم پارامترهای بلوک های ارتباطی انتخاب شده در برنامه نویسی عادی
 • نمایش دوره چرخه (طولانی ترین، کوتاه ترین و آخرین چرخه)

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

SDx IDE متشکل از دو نرم افزار قدرتمند با نام‌های SDSoC و SDAccel محصول شرکت Xilinx، یک محیط برنامه‌نویسی کامل و یکپارچه را برای کارت‌های شتاب‌دهنده Alveo U200 و Alveo U250 در اختیار برنامه‌نویسان، مهندسان و مدیران حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات قرار می‌دهد. کارت‌های شتاب‌دهنده یا Data Center Accelerator Cards، قطعات خاصی هستند که برای بهینه‌سازی و افزایش راندمان و کارایی سرورها در ابعاد وسیع استفاده می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سری Alveo ساخت شرکت Xilinx اشاره نمود. با استفاده از این دو نرم افزار می‌توانید برای این نوع کارت‌ها برنامه‌های مخصوص نوشته و یا اجرای برخی از محاسبات را به این کارت‌های بسپارید و منابع پردازنده اصلی خود را حفظ کنید. طبق گفته شرکت Xilinx، کارت‌های شتاب‌دهنده در برخی موارد تا بیش از 90 برابر سریع‌تر از پردازنده‌های سنتی (CPU) عمل می‌کنند و قادرند تا صرفه‌جویی چشم‌گیری در زمان و هزینه مدیریت مراکز داده انجام دهند.

قابلیت‌های کلیدی نرم افزار Xilinx SDx IDE:
- نرم افزار جامع برنامه‌نویسی یکپارچه برای کارت‌های شتاب‌دهنده Alveo
- حفظ منابع پردازنده اصلی (CPU) و بالا نگه‌داشتن پاسخ‌دهی (Responsiveness)
- افزایش راندمان کاری مراکز داده (Data Center) در عین کاهش مصرف انرژی
- برنامه‌نویسی با زبان‌های رایج زبان‌های رایج C++ ،C و OpenCL
- دارای ابزار توسعه SoC های Zynq و UltraScale
- پشتیبانی از کتاب‌خانه‌های مرجع به همراه راهنمای کامل استفاده
- افزایش بهره‌وری Data Center های بزرگ
- خودکارسازی بسیاری از فرآیندهای منطقی و محاسباتی
- بهینه‌سازی کدهای نوشته‌شده و افزایش سرعت اجرای آن‌ها
- دارای Debugger پیشرفته با امکان تصحیح خطاها قبل از اجرا
- سازگاری با کارت‌های Alveo U200 و Alveo U250 شرکت Xilinx

محیط برنامه‌نویسی SDSoC برای SoC یا سیستم بر روی تراشه‌های Zynq UltraScale+ MPSoC و Zynq-7000 SoC طراحی شده است؛ در حالی که SDAccel برای کارت‌های شتاب‌دهنده بر پایه PCI-e و نصب شده در Data Center ها کاربرد دارد. تمامی نرم افزارهای SDx IDE شامل Vivado Design Suite شده تا امکان برنامه‌نویسی تجهیزات مورد نظر و شخصی‌سازی چهارچوب کاری آن‌ها وجود داشته باشد.

محیط توسعه SDSoC با بهره‌گیری از زبان‌های رایج OpenCL ،C++ ،C و محیط برنامه‌نویسی Eclipse شما را قادر می‌سازد با راحت‌تر از گذشته بتوانید تجهیزات Zynq SoC و MPSoC را توسعه دهید. مجموعه پیش رو، شامل بهینه‌ساز پیشرفته مفسر (Compiler) زبان‌های مذکور بوده و با برنامه‌نویسی منطقی قادر است تا به طور خودکار نرم افزارهای نوشته شده را سرعت بخشد.

محیط توسعه SDAccel باعث کاهش مصرف انرژی تا 25 وات به ازای هر برنامه FPGA می‌شود. این عضو از خانواده SDx IDE امکانات کامل برنامه‌نویسی از Compiler تا Profiler را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد. این نرم افزار همچنین از API های استاندارد OpenCL پشتیبانی نموده و استفاده از آن باعث بهینه‌سازی و کاهش حجم برنامه‌های نوشته شده می‌شود که اجرای آن‌ها در سطح Kernel در FPGA ها منجر به کاهش مصرف انرژی و افزایش سرعت محاسبات می‌گردد.

ایستگاه برنامه‌نویسی یکپارچه Xilinx SDx IDE شامل کتاب‌خانه‌های وسیعی از کدهای آماده و فرآیندهای از پیش طراحی شده بوده که باعث افزایش سرعت برنامه‌نویسی و اجرای آن‌ها می‌شود. این مجموعه کاربران را قادر می‌سازد تا بتوانند راه‌کارهای مختلف را در سطح System Level تعریف، یکپارچه و تأیید کنند یا حتی محیط برنامه‌نویسی را مطابق با نیازهای خود شخصی‌سازی نموده و صرفاً ماژول‌های مورد نیاز خود را بارگذاری کنند که همین امر سبب کاهش زمان اجرای نرم افزار و عیب‌یابی (Debug) می‌شود.

 

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

Vitis Unified Software Platform

شرکت Xilinx در جریان کنفرانس سالیانه توسعه دهندگان XDF2019 از پلتفرم جدید نرم افزاری خودش تحت عنوان Vitis رو نمایی کرد. پلتفرمی که پنج سال برای توسعه‌ آن زمان صرف شده و به طراحان اجازه می‌دهد به صورت مستقیم با استفاده از ابزارها و زبان‌های توسعه مرسوم همچون پایتون و ++C روی معماری‌ سخت افزاری تراشه‌های FPGA طراحی کنند. هدف Vitis تسریع فرایند طراحی و بهینه سازی الگوریتم‌ها شتاب دهی در طیف وسیعی از کاربردها همچون هوش مصنوعی وپردازش تصویردر خودروهای بدون سرنشین است. نرم افزار Vitis Core Development  یک محیط توسعه­ مبتنی بر سیستم ، مبتنی بر IP و مبتنی بر SoC بوده و برای پیدا کردن گلوگاه های موجود در سطح سیستمی و پیاده سازی آن مورد استفاده قرار میگیرد . هدف اصلی این نرم افزار ایجاد کارایی بالا ، ساده سازی و قابلیت استفاده و یکپارچه سازی سیستم است .

ویژگی های نرم افزار Vitis Core Development Kit  :

4 برابر پیاده سازی سریعتر

20 درصد طراحی بهتر

سنتزهای سطح بالا برای تولید IP های مبتنی بر C

تجمیع طراحی DSP مبتنی بر مدل با تولید کننده سیستم برای DSP

تجمیع IP مبتنی بر بلوک با تجمیع کننده­ی IP

شبیه سازی منطقی

شبیه سازی زبان تلفیقی

برنامه نویسی مجزا و تجمیع شده و محیط اشکال زدایی

تسریع تایید تا 100 برابر با C، C++ یا SystemC


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای شرکت نشنال اینسترومنت

LabVIEW NXG نسل جدیدی از نرم افزار LabVIEW است و NXG درواقع مخفف Next Generation می‌باشد. این نرم افزار کاربردهای بسیار گسترده ای در زمینه رشته های مهندسی دارد و برای اتوماسیون سیستم های اندازه‌گیری مورد استفاده قرار می گیرد. به کمک LabVIEW NXG و سخت افزار NI DAQ، شما می توانید یک سامانه اندازه‌گیری سفارشی برای تجسم‌سازی و آنالیز سیگنال های واقعی بسازید و سیستم های فیزیکی را به وسیله سنسورها و محرک ها اندازه گیری نمایید.

این نرم افزار همچنین به شما اجازه می دهد تا فرآیند اعتبارسنجی محصول خود را اتوماتیک کنید تا زمان و عملکرد بیزینس خود را کاملا بهینه سازی نمایید. از دیگر ویژگی مهم LabVIEW NXG می‌توان به امکان ساخت برنامه های تست محصول اشاره نمود که به شما کمک می کند تا ابزارهای مختلف و طراحی های اینترفیس را تحت کنترل خود دربیاورید. شما می توانید تمامی فرآیند تست خود را به کمک این ابزار سفارشی، اتوماتیک، و تصویرسازی کنید و در زمان و هزینه خود به بهترین شکل صرفه‌جویی نمایید.

امکانات و ویژگی های نرم افزار LabVIEW NXG :

 • اندازه گیری سیستم های فیزیکی به وسیله سنسورها و محرک ها
 • اتوماتیک کردن فرآیند اعتبارسنجی محصول
 • ساخت برنامه های تست محصول
 • سفارشی کردن نحوه تست
 • نمایش نتایج در محیط گرافیکی
 • سفارشی سازی سیستم به وسیله درگ و دراپ

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای شبیه سازی الکترونیک

ANSYS Electromagnetics Suite یا ANSYS Electronics Suite مجموعه ای از چندین برنامه قدرتمند برای شبیه سازی سیستم های الکترومغناطیسی است. با استفاده از این محصول با دقت بالایی میتوانید سیستم های الکترومغناطیسی را شبیه سازی و رفتار دیوایس های الکتریکی و الکترومغناطیسی را مورد بررسی و پژوهش قرار دهید. این برنامه در شاخه های صنعتی مختلفی قابل بهره برداری است. ANSYS Electromagnetics Suite هم شاخه های عمومی صنعت و هم شاخه های تخصصی را نشانه گرفته است. به عنوان مثال در تجهیزات الکترو مکانیکال مانند موتورهای الکتریکی، ژنراتورها، تبدیل کننده ها، رله ها، الکترونیک قدرت و یا طراحی آهنربا و MEMS این محصول امکانات خاصی تدارک دیده است و همینطور در تراشه های سرعت بالا و یا قطعات مایکروویو با فرکانس بالا مانند تراشه های توکار، آی سی ها و مدارهای مجتمع، اتصالات داخلی PCB ها، آنتن، کامپوننتهای میکرو ویو و در نهایت تجهیزات بیومکانیکی و EMI/EMC پزشکی کاربردهای فراوانی دارد.

در حالت عمومی و مشترک نیز این برنامه کاربردهای زیادی دارد به عنوان مثال: بررسی خصیصه های کارایی تحت برانگیختگی، تجسم بصری از میدانهای الکترومغناطیسی که اطراف و یا داخل دستگاه ها را احاطه کرده اند، اثرات گرمایشی و میزان حرارت تولیدی، توزیع نیرو و بررسی حالتهای تغییر شکل یافته شدن، بررسی پارامترهای کلیدی در طراحی مانند: گشتاورها، نیروها، مقاومت، امپدانس، ذخیره سازی، پارامترهای S و تشعشعات و انتشارات نوری و … . این بسته شامل سه نرم افزار ANSYS Maxwell برای شبیه سازی در حوزه الکترومغناطیس فرکانس پایین، ANSYS HFSS شبیه سازی حوزه سه بعدی امواج الکترومغناطیس و ANSYS Simplorer برای شبیه سازی سیستمهای پیچیده الکترونیک قدرت و سیستم های کنترل الکتریکی است و تمامی نیازهای مهندسین را تحت پوشش قرار داده است.

نرم‌افزارهای شامل این مجموعه:

ANSYS Electronics Desktop

ANSYS EMIT

ANSYS PEmag

ANSYS PExprt

ANSYS Savant

ANSYS SIwave

ANSYS Twin Builder


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به طراحی و برنامه نویسی

EDA مخفف Electronic Design Automation و به‌معنی اتوماسیون طراحی الکترونیکی، عبارت است از مجموعه ابزارهای نرم‌افزاری برای طراحی انواع سیستم‌های الکترونیکی. نرم‌افزار Advanced Design System یا به اختصار ADS برنامه‌ی پیشرفته و حرفه‌ای شرکت Keysight که قبلا با نام Agilent شناخته می‌شد. برای EDA است که امکانات تخصصی برای زمینه‌های طراحی و تحلیل انواع دستگاه‌های فرکانس رادیویی یا RF، مایکروویو، پردازش سیگنال دیجیتال یا DSP و… فراهم می‌کند. این نرم‌افزار برای تمام مراحل فرایندهای طراحی شماتیک، شبیه‌سازی و تحلیل ابزارهای حرفه‌ای و کاملی را ارئه کرده است و از در این زمینه تقریبا بی‌همتاست.

امکانات و ویژگی‌های نرم‌افزار Advanced Design System :

– طراحی کامل شماتیک و صفحه‌بندی یا Layout مدار

– پیشرو با آخرین فناوری‌های صنعت برق، الکترونیک و مخابرات

– دارای کتابخانه‌ی کاملی از انواع قطعات مورد نیاز مانند ترانزیستورها، منابع، دیودها، خطوط انتقال و…

– امکان طراحی انواع فیلترهای آنالوگ و دیجیتال

– قابلیت شبیه‌سازی خطی و تحلیل پارامترهای S و همچنین X-Parameter

– دارای شبیه‌ساز سیستم Radio Frequency) RF)

– تجزیه و تحلیل جریان متناوب AC و مستقیم DC

– قابلیت بهینه‌سازی عملکرد مدار و با 13 ابزار بهینه‌سازی

– تجزیه و تحلیل تقویت‌کننده‌های قدرت

– محاسبه و شبیه‌سازی نقطه‌ی کار ترانزیستورها

– نمایش گرافیکی و عددی اطلاعات خروجی پارامترهای مختلف با امکان انجام مقایسه

– قابلیت کار با نمودار اسمیت

– استفاده از روش تحلیل تعادل هارمونیک یا Harmonic Balance

– بررسی و محاسبه پارامترهای پراکندگی ترانزیستور ماسفت یا Metal–Oxide–Semiconductor Field-Effect Transistor) MOSFET)

– قابلیت Transient Analysis یا تجزیه و تحلیل گذرا

– محاسبه‌ی تکانه یا اندازه‌ی حرکت (Momentum)

و…

 


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای طراحی پی سی بی و شماتیک

نرم افزار OrCad یکی از قدیمی ترین و قدرتمند ترین نرم افزار های رسم شماتیک، طراحی مدارهای الکترونیکی، شبیه سازی طرح الکترونیکی، طرح پشت فیبر مدار چاپی و طرح لایه ((layout است.

توانایی این نرم افزار در تامین داده های سریع جهانی، داده های طراحی OrCad Capture را تبدیل به پر استفاده ترین داده های کلی در طراحی الکترونیک امروز کرده است چه برای طراحی یک مدار آنالوگ جدید، یا به اصطلاح یک نمودار کلی مربوط به یک تخته مدار چاپ شده موجود و یا طراحی نمودار یک بلوک دیجیتالی با استفاده از یک قطعه پیش ساخته  OrCad Capture, HDL به سادگی ابزار مورد نیاز برای وارد کردن، اصلاح کردن و کنترل کردن طرحهای PCB را تامین می نماید.

امکانات نرم افزار:

- دسترسی به کتابخانه این نرم افزار با بیش از 3000 قطعه

- رسم شماتیک در محیط OrCad Capture

- ایجاد کتابخانه ها و المانهای جدید در این نرم افزار

- شبیه سازی طرح مورد نظر به وسیله pspice simulaction , Orcad signal explorer

- تهیه netlist از طرح مورد نظر جهت ایجاد PCB در محیط Orcad PCB Designer

- قراردادن مدار بر روی فیبر مدار چاپی به صورت دستی یا به صورتی که نرم افزار را ارائه میکند

- رسم اتصالات بین قطعات PCB با روشهایی چون Routing–Auto  یا Automatic Roting- Semi

- مشاهده نهایی برد ایجاد شده به صورت گرافیکی و از نماهای مختلف

- امکان ارتباط و تبادل داده این نرم افزار با نرم افزار MATLAB 

و ...


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای شبیه سازی الکترونیک

نرم افزار Ansys قابلیت تحلیل مسائل گوناگون و متنوع مهندسی از قبیل حرارت، سیالات، مغناطیس، الکترواستاتیک، الکتریسیته، سازه، ارتعاشات، استاتیک و ... را داراست. Ansys نرم افزار شبیه سازی قدرتمند و با کاربرد آسان است که طراحان و مهندسین می توانند با استفاده از آن یک طراحی معتبر و استاندارد را ایجاد کرده و به راحتی ایده های خود را پیاده سازی کنند. این نرم افزار از اجزای‌ تک‌ واحدی‌‌ تا مجموعه های‌ بزرگ‌ و پیچیده‌ و حتی ‌سیستم‌های‌ کامل‌ را با کلیه‌ نماهای‌ سه‌ بعدی‌ CAD به یک محصول یا سیستم مجازی کامل ‌و قابل توسعه‌ تبدیل‌ می‌سازد. سیستم شبیه‌سازی‌ این نرم افزار از چهار تابع مختلف‌ باقابلیت های‌ کاربردی‌ مختلف‌ تبعیت می نماید که از مُدل‌های‌ اضافی‌، پلاگین های‌ CAD و اتصالات متحرک می‌باشند و طوری‌ طراحی‌ شده‌اند تا‌ کلیه نیازهای‌ کاربران‌ خاص‌ را نیز برآورده‌ سازند. این‌ نرم‌افزار مهندسین‌ و طراحان‌ را قادر می‌سازد تا به‌ راحتی‌ بهینه‌سازی ‌ساختاری‌، حرارتی‌، دینامیکی‌، تعادل وزنی‌ و عملکردی‌ و همچنین‌ شبیه‌سازی‌ های‌ مُد ارتعاشی‌ و ضریب‌ اطمینان‌ و ایمنی را در طرح‌هایشان‌ به‌ صورت‌ مرحله‌ به‌ مرحله‌ اعمال‌ کنند. همچنین این نرم افزار می تواند از اطلاعات خروجی نرم افزار Catia استفاده نموده و از فرمت های رایج هندسی و برداری مانند SAT و Parasolid پشتیبانی نماید.

قابلیت های کلیدی نرم افزار ANSYS:
- تحلیل مسائل گوناگون و متنوع مهندسی از قبیل حرارت، سیالات، مغناطیس، الکترواستاتیک، الکتریسیته، سازه، ارتعاشات، استاتیک و ...
- توانائی آنالیز توامان مانند آنالیز سیالاتی - جامداتی
- توانائی بهینه سازی مدل های طراحی شده
- قابلیت برنامه نویسی به کمک زبان برنامه نویسی نرم افزار برای توسعه امکانات جدید
- قابلیت تهیه گزارش وخروجی های مختلف به صورت فیلم، عکس یا htmp
- توانایی تشخیص پارامترهای مختلف و بررسی میزان اهمیت هر کدام از آن ها در رسیدن به جواب نهایی طراحی ها
- امکان برقراری ارتباط با نرم افزارهای دیگر نظیر CATIA, Pro/Engineer, SolidWorks, Parasolid, Unigraphics
- و ...


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای شبیه سازی الکترونیک

Antenna Magus یک ابزار نرم افزاری برای کمک به سرعت بخشیدن فرآیند طراحی آنتن و روند مدلسازی آن است که از طریق کمک به مهندسین در انتخاب هوشمندانه تر عناصر آنتن در مراحل آغازین طراحی، منجر به افزایش بهره وری و در نهایت کاراتر بودن مدل نهایی خواهد شد. این نرم افزار نسبت به دیگر نرم افزار های مشابه اش از یک رویکرد کاملاً جدید برای طراحی آنتن استفاده می کند. ابزارهایی که در دیگر نرم افزارهای طراحی آنتن درنظر گرفته شده اند، از آن جایی که تنها محدوده ی کوچک و محدودی از پارامترهای ورودی را پشتیبانی می کنند، واقعاً مفید و کاربردی نیستند و از طرف دیگر مفاهیم طراحی و آنالیز را کاملاً از هم جدا کرده اند که به علت این که تجزیه و تحلیل ها بخش مهمی از روند طراحی آنتن را تشکیل می دهند و باید در تمام مراحل طراحی گنجانده شود این استراتژی چندان مفید نخواهد بود. Antenna Magus علاوه بر باز گذاشتن دست مهندسین برای داده های ورودی، به شیوه ای ترکیبی مفاهیم طراحی و آنالیز را در کنار یکدیگر پیش می برد. این نرم افزار در پایگاه داده های خود بیش از 250 آنتن را گردآوری نموده است که کاربر می تواند با بررسی آن ها، توپولوژی بهینه ومناسبی را برای پروژه ی خود انتخاب نموده و برای افزودن آنتن دلخواهش تمام پارامترها را سفارشی سازی کند.

قابلیت های کلیدی نرم افزار Antenna Magus:
- شبیه سازی آنتن به بهترین نحو
- ارائه ی مدل های مختلف در غالب یک پایگاه داده ی جامع به همراه اطلاعات کامل در مورد هر نمونه آنتن و طریقه ی استفاده از آن
- سفارشی سازی پارامترهای ورودی
- طراحی آنتن بر مبنای پارامتر های مختلفی همچون فرکانس کاری، بهره، امپدانس ورودی و ...
- شبیه سازی آنتن با استفاده از شبیه ساز سه بعدی الکترومغناطیسی
- مشاهده ی گراف های پاسخ فرکانسی و امپدانس آنتن برحسب فرکانس ورودی برای آنتن طراحی شده برای خطایابی و رفع عیوب طراحی
- خروجی گرفتن برای FEKO یا CST MICROWAVE STUDIO
- و ...


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به طراحی و برنامه نویسی

نرم‌افزار Autodesk AutoCAD Electrical وظیفه‌ی طراحی مدارهای الکتریکی را با استفاده از امکانات خانواده‌ی اتوکد و همچنین ابزارهای اضافی برای طراحی الکتریکی برعهده دارد. این نرم‌افزار با کتابخانه‌ی کامل و همچنین توانایی انجام وظایف طراحی به‌شکل خودکار ابزاری مناسب برای مهندسین برق، الکترونیک و کامپیوتر محسوب می‌شود.

امکانات و ویژگی‌های نرم‌افزار Autodesk AutoCAD Electrical :

– طراحی انواع مدارهای الکتریکی به‌صورت پویا

– وجود فهرست کاملی از اجزای الکتریکی برای کشیدن نقشه‌ی طرح

– تولید گزارشات به‌صورت خودکار

– نمایش سه‌بعدی مدارهای طراحی‌شده

– قابلیت اشکال‌زدایی و رفع عیب مدار

– امکان اضافه‌کردن توضیحات و حاشیه‌نویسی در کنار طرح

– امکان خروجی‌گرفتن طرح شماتیک در قالب فایل‌های PDF

– استفاده از پوشه‌ها و دسته‌بندی آن‌ها برای ساماندهی پروژه و پشتیبانی از قابلیت کشیدن و رهاکردن فایل‌ها در پوشه‌ها

– شماره‌زدن سیم‌ها و اجزا به‌صورت خودکار جهت کاهش خطا

– پشتیبانی از فناوری و فرمت DWG

– هماهنگی با نرم‌افزارهای دیگر خانواده‌ی اتوکد

و…


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

CCS PCWHD یک کامپایلر بهینه سازی شده با ویژگی های زیاد ANSI C برای ریز تراشه های PIC® MCU می باشد. محیط توسعه یکپارچه C-Aware مجموعه ای از ابزار و کامپایلر هوشمند بهینه ساز کد ریز تراشه PIC® C compiler فراهم می کتد که به توسعه دهندگان اجازه تمرکز برروی قابلیت طراحی می دهد. C-Aware توسعه دهندگان را قادر می سازد از طریق دستگاه برنامه نویسی و اشکال زدایی, هر جنبه از نرم افزار توسعه تعبیه شده خود را مدیریت کنند. C-Aware یک محیط ایده آل برای توسعه کد های برنامه C با توابع یکپارچه, عملکرد تجزیه و تحلیل و آمار و اشکال زدایی کد کامپایل شده, در حالی که برروی دستگاه ریز تراشه PIC® MCU در حال اجرا است, می باشد.

CCS compilers یک نرم افزار استفاده آسان و یادگیری سریع است.

ویژگی و امکانات CCS PCWHD :

 • ایجاد سریع حسگر بی سیم بلوتوث و مدیریت برروی دستگاه موبایل
 • شامل کتابخانه هایی برای SPI, ADC, I2C, Timers, PWM و…
 • شتاب دستگاه و توسعه نرم افزار
 • شروع سریع یک پروژه با تعداد زیادی از برنامه های از پیش نوشته شده.
 • بهینه سازی کد, کاهش هزینه تولید به ارمغان می آورد.
 • دنبال کردن زمان و اطلاعات استفاده شده برای استفاده در توابع, بلوک های کد, دریافت داده های زنده از برنامه های در حال اجزا
 • نمودار در زمان واقعی به یک کامپیوتر از PIC® MCU
 • شروع و پیکربندی بسیاری از لوازم جانبی نرم افزار
 • نمایش گرافیکی برنامه ها
 • اجازه برای ردیابی آسان متغیر های ساختار و آرایه
 • امکان استفاده از نسخه های خاص برای پروژه های خاص
 • ارائه تکمیل کد با فشار دادن CTRL-SPACE برروی کیبورد
 • هایلایت دستورات برای کلمات کامپایلر, نظرات, رشته, اعداد و نمادها

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزار مربوط به کاتالوگ قطعات الکترونیک

مجله الکتور (Elektor) یک مجله ماهانه در مورد همه جنبه های الکترونیک می باشد. مجله الکتور (Elektor) برای اولین بار با عنوان Elektuur در سال 1960 در هلند انتشار یافت، و در حال حاضر به زبان های بسیاری در سرتاسر جهان منتشر می شود. نسخه زبان انگلیسی مجله الکتور (Elektor) در سال 1975 راه اندازی شد و هم اکنون در سرتاسر جهان مورد مطالعه قرار می گیرد. مجله الکتور (Elektor) طیف وسیعی از پروژه‌های الکترونیک، مقالات و طراحی های قابل‌توجه برای مهندسان، علاقه‌مندان، دانش آموزان، دانشجویان و حرفه ای ها را منتشر می‌کند. همچنین برای کمک به خوانندگان در جهت ساخت پروژه‌های ارائه شده، PCB (برد مدار چاپی) بسیاری از طرح‌ها و همچنین کیت‌ها و مدل‌ها را ارائه می‌دهد. اگر در پروژه‌ای، میکروکنترلر و یا نرم‌افزار PC استفاده شود، در اغلب موارد و به طور معمول، الکتور (Elektor) سورس‌کد و فایل‌های رایگان آن را از طریق وب‌سایت خود پشتیبانی می‌کند. بیشتر کارهای PCB نیز در وب‌سایت الکتور (Elektor) قابل دسترس می‌باشد.


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها

میکروکنترلرهای Arm گروهی از پردازنده های پرقدرت میباشد که به تازگی وارد بازار الکترونیک ایران شده اند ، این میکرو کنترلرها با قدرت پردازش 32 بیتی امکانات جانبی  زیادی را دراختیار کاربران قرار  میدهند .

شرکت Keil یکی از تولیدکنندگان و توسعه‌دهندگان قدیمی و برتر ابزارها و نرم‌افزارهای مربوط به صنایع الکترونیکی و به‌شکل خاص، تولید ابزارهای کامپایل، عیب‌یابی و توسعه برای انواع میکروکنترلرها می‌باشد. نرم افزار شرکت Keil یک برنامه بسیار کاربردی برای برنامه نویسانی است که قصد کاپایل کردن برنامه خود برای پردازنده های ARM و عیب یابی انواع میکروکنترل ها می باشد. این برنامه قابلیت پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی همچون C/C++ را داراست و امکانات زیادی برای اشکال یابی و زدایی برنامه خود و همچنین ویرایش و شبیه سازی آن را برای شما فراهم خواهد کرد.

محصولات این شرکت به‌عنوان ماژول یا کامپوننت در محیط یک‌پارچه‌ی برنامه‌نویسی µVision IDE نصب می‌شوند. در این محیط توسعه، امکانات کاملی از قبیل ویراش‌گر کد، عیب‌یابی و اشکال‌زدایی برنامه، شبیه‌سازی کامل و… فراهم آورده شده است. نرم‌افزار Keil MDK-ARM محصول اصلی این شرکت است که µVision را شامل می‌شود و میکروکنترلرهای دیگری مثل C251 ،C166 ،C51 به‌عنوان ماژول نصب شده و قابل استفاده خواهند بود.

در صورتی که قصد نوشتن برنامه و آماده سازی برای پردازنده های سری ARM هستید این برنامه فوق العاده مناسب شما خواهد بود.

 امکانات و ویژگی‌های مجموعه‌ابزارهای Keil :

– محیط توسعه‌ی یک‌پارچه برای انجام انواع عملیات کامپایل، شبیه‌سازی، اشکال‌زدایی و…

– پشتیبانی از خانواده‌ی پردازنده‌های Cortex-M ،Cortex-R ،8051 ،C166 ،251 ،ARM و…

– برنامه‌نویسی پیشرفته‌ی C و C++ در پردازنده‌های ARM

– امکان تجزیه و تحلیل پیشرفته

– دارای بانک کاملی از مثال‌ها و نمونه‌ها جهت آشنایی کاربر

– برخورداری از سیستم عامل اختصاصی RTX با قابلیت پردازش و رایانش بی‌درنگ یا Real-Time

– وجود کتابخانه‌ی گسترده‌ای از GUIها جهت نوشتن نرم‌افزارهای گرافیکی

– وجود مجموعه‌ابزارها و کلاس‌های برنامه‌نویسی برای کار با شبکه‌های TCP/IP و نیز دستگاه‌های USB

- پشتیبانی کامل از سری M ، ARM7 ، ARM9 و ...

- دارای uVision 5 ، شبیه ساز و دیباگر

- دارای سیستم عامل به هنگام اختصاصی به همراه سورس

- امکان پشتیبانی از انواع پروتکل های شبکه ای و TCP/IP

- مجهز به کتابخانه کامل گرافیکی برای کمک در نوشتن برنامه

- دارای پروژه های آماده و گوناگون جهت یادگیری و آشنایی

- دارای نرم افزار استاندارد جهت کامپایل میکرو کنترلهای Cortex

و…


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به طراحی و برنامه نویسی

متلب یک نرم افزار حرفه ای و سطح بالا برای محاسبات عددی, تجسمات و برنامه نویسی می باشد. با استفاده از نرم افزار متلب شما می توانید داده ها را تجزیه و تحلیل کنید و به توسعه و رسم الگوریتم ها بپردازید. همچنین نرم افزار Matlab قابلیت ایجاد مدل ها و برنامه های کاربردی, زبان و ابزار و مدیریت توابع ریاضی را دارا می باشد.

از ویژگی های بارز نرم افزار Matlab؛ تجزیه و تحلیل روش های های متعدد و رسیدن به روش سریع تر حل مسئله می باشد. این امکان با صفحات گسترده و زبان های برنامه نویسی مانند C, C++ و یا جاوا طراحی شده است. از این برنامه می توانید برای شبیه سازی اداوت قدرت، پردازش سیگنال و ارتباطات, تصویر و پردازش ویدئو, سیستم های کنترل, اندازه گیری و تست, امورمالی محاسباتی و زیست شناسی محاسباتی استفاده کنید. برنامه متلب که زبان محاسبات فنی میباشد توسط بیش از یک میلیون مهندس و دانشمند در صنعت و دانشگاه ها استفاده می شود.  

متلب (MATLAB) در واقع یک محیط نرم‌افزاری برای انجام محاسبات عددی و یک زبان برنامه‌نویسی نسل چهارم) 4GL – زبان برنامه نویسی با هدف خاص) است. واژه متلب هم به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه‌نویسی مربوطه است که از ترکیب دو واژه MATrix ماتریس و LABoratory آزمایشگاه  ایجاد شده است. این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه‌ است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می‌شوند.

کار کردن با ماتریس ها در متلب بسیار ساده است. در حقیقت تمام داده‌ها در متلب به شکل یک ماتریس ذخیره می‌شوند. برای مثال یک عدد (اسکالر) به شکل یک ماتریس ۱*۱ ذخیره می‌شود. حتی یک جمله که شما در برنامه تایپ می کنید نیز هم به صورت ماتریس ذخیره می شود یا یک تصویر به شکل یک ماتریس سه بعدی ذخیره می‌گردد که بُعد اول و دوم آن برای تعیین مختصات نقاط و بُعد سوم آن برای تعیین رنگ نقاط استفاده می‌شود. فایل‌های صوتی نیز در متلب به شکل ماتریس‌های تک ستون (بردارهای ستونی) ذخیره می‌شوند؛ بنابراین جای تعجب نیست که متلب مخفف عبارت آزمایشگاه ماتریس باشد.

در نظر داشته باشید که متلب در بعد شخصی سازی نیز بسیار خوب عمل کرده و شما می توانید توابع مورد نیاز خود را به صورت مجزا برای برنامه بنویسید. همچنین ساخت رابط گرافیکی کاربر مانند دیالوگ‌هایی که در محیط‌های ویژوال مانند بیسیک و C وجود دارند، در متلب امکان‌پذیر است. این قابلیت، ارتباط بهتری را میان برنامه‌های کاربردی نوشته ‌شده با متلب و کاربران برقرار می‌کند.

متلب که از محصولات شرکت مت‌ورکس است و برای گروه‌های مختلف مهندسان رشته‌های مختلف از جمله مهندسی برق،مکانیک، کامپیوتر و… کاربرد بسیاری دارد.

قابلیت های نرم‌افزار Mathworks Matlab:

هسته متلب برای سرعت و کارایی بالا به زبان C نوشته شده ‌است ولی رابط گرافیکی آن به زبان جاوا پیاده‌سازی گشته‌است.

در زیر برخی از قابلیت های کلی این نرم افزار را ذکر کرده ایم؛

– مدل‌سازی فیزیكی

– تحلیل‌های آماری

– منطق فازی

– واقعیت مجازی

– پردازش تصویر

– طراحی فیلتر

– تحلیل‌های اقتصادی

– شبكه‌های عصبی

– طراحی سیستم‌های مخابراتی

– و …

برنامه‌های متلب اکثراً متن‌باز هستند و در واقع متلب(مانند بیسیک) مفسر(رایانه) است نه کامپایلر. قدرت متلب از انعطاف‌پذیری آن و راحت بودن کار با آن ناشی می‌شود، همچنین شرکت سازنده و گروه‌های مختلف؛ از جمله دانشگاه‌های سرتاسر جهان و برخی شرکت‌های مهندسی هر ساله جعبه‌ابزارهای خاص-کاربردی به آن می‌افزایند که باعث افزایش کارایی و محبوبیت آن شده‌است. فهرستی از این جعبه‌ ابزارها در زیر آمده‌است:

جعبه‌ ابزارهای اختصاصی نرم افزار متلب :

– سیمیولینک، ابزاری برای شبیه‌سازی سامانه‌ها به صورت مجرد

– جعبه‌ابزار قدرت متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی قدرت

– جعبه‌ابزار مخابرات متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی مخابرات

– جعبه‌ابزار کنترل متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی کنترل

– جعبه‌ابزار فازی متلب، توابع و ابزارهای محاسبات فازی

– جعبه‌ابزار محاسبات متلب، توابع و ابزارهای محاسبات عددی

– جعبه‌ابزار تخمین متلب، توابع و ابزارهای محاسبات بحث تخمین سیستم در مهندسی کنترل

– جعبه‌ابزار آمار متلب، توابع و ابزارهای محاسبات آمار

– جعبه‌ابزار جمع‌آوری داده متلب، توابع و ابزارهای جمع‌آوری داده

– جعبه‌ابزار شبکه عصبی متلب، توابع و ابزارهای محاسبات شبکه عصبی

– جعبه‌ابزار پردازش تصویر متلب، توابع و ابزارهای محاسبات پردازش تصویر

– جعبه‌ابزار پردازش صوت متلب، توابع و ابزارهای محاسبات پردازش صوت

– جعبه‌ابزار احتمالات متلب

– جعبه‌ابزار محاسبات سیمبولیک متلب

– جعبه‌ابزار کارگاه بی‌درنگ متلب، توابع و ابزارهای محاسبات سامانه‌های بی‌درنگ


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای برنامه نویسی میکروها
 

یکی از قوی ترین نرم افزار های طراحی و شبیه سازی برنامه های VHDL و Verilog می باشد که در صنعت، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. به وسیله این نرم افزار مهندسان و طراحان می توانند برنامه های خود را قبل از تست سخت افزاری، توسط آن شبیه سازی کرده و از عملکرد برنامه خود اطمینان حاصل نمایند. زبان VHDL نخستین بار توسط وزارت دفاع امریکا به منظور طراحی و توصیف مدارات مجتمع سرعت بالا طراحی شد و استفاده گردید و در سال 1987 توسط انجمن IEEE در قالب استاندارد در اختیار عموم قرار گرفت. نرم افزار Mentor Graphics ModelSim SE یک نرم افزار مبتنی بر ویندوز است که واسط کاربری آن امکانات متعددی را جهت برنامه نوسی، شبیه سازی، برنامه ریزی، دیباگ و آنالیز  تراشه های FPGA در اختیار کاربران قرار  میدهد. کار با نرم افزار  ModelSim بسیار ساده است، شما میتوانید با مراجعه به منابع آموزشی کار با آن را فرا گیرید . با این نرم افزار ، مهندسان و طراحان می توانند برنامه های خود را قبل از تست سخت افزار شبیه سازی کرده و از عملکرد برنامه خود اطمینان حاصل کنند. در این نرم افزار ، تمام امکانات مورد نیاز در دسترس شماست به عنوان مثال امکاناتی که با آن می توانید قدرت سیگنال ها ، ورودی و خروجی پردازنده ، نمایش فرایند های در حال اجرا و … را به صورت کامل مشاهده کنید .

ویژگی های نرم افزار  Mentor Graphics ModelSim :

-کارایی فوق العاده در کنار روش کار ساده

-بدون نیاز به دانش خاص و کاربر پسند

– چند زبانه بودن

– کارایی بالای موتور شبیه سازی

– اشکال زدایی یک پارچه

– گزینه ترکیب HDL شبیه ساز

– TCL / TK

 

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای شبیه سازی الکترونیک

 Proteus نرم افزاری کاربردی جهت طراحی خودکار مدارات الکتریکی می باشد. Proteus مجموعه ای از یک سیستم شبیه سازی مدارات بر مبنای مدل های اجزای الکتریکی در PSpice است. یکی از ویژگی های متمایز Proteus امکان مدل سازی از دستگاه های قابل برنامه ریزی مانند میکروکنترلرها ،میکروپروسسورها ، DSP و ... می باشد. این برنامه شامل مدل هایی از اغلب قطعات الکترونیکی برای شبیه سازی های تخصصی و برمبنای استانداردهای این حوزه می باشد. می توان بیشتر حالت های مسیریابی پیشرفته در مدارات را به وسیله این نرم افزار طراحی نمود و بدین صورت قابلیت شبیه سازی micro-controller ها افزایش یافته است. در واقع Proteus یکی از نرم افزار های مطرح در زمینه شبیه سازی و تست مدارات الکترونیک می باشد، شما در این نرم افزار می توانید مدار خود را مانند عمل تست کنید و بعد از رفع اشکالات احتمالی برای آن pcb طراحی نمایید.

نرم‌افزار Proteus Professional یکی از بهترین و قوی‌ترین برنامه‌های طراحی مدارهای الکتریکی و شبیه‌سازی ریزپردازنده‌ها و میکروکنترلرها می‌باشد. طراحی PCB (مخفف Printed Circuit Board و به‌معنی تخته‌ی مدار چاپی) و نقشه‌های شماتیک نیز از جمله توانایی‌های این پروتئوس محسوب می‌شود. این برنامه از چند ماژول و کامپوننت تشکیل شده که اصلی‌ترین‌های آن شامل بخش ISIS Schematic Capture؛ طراحی شماتیک و شبیه‌سازی مدارهای آنالوگ، منطقی و میکروکنترلری، قسمت PROSPICE Mixed mode SPICE simulation؛ شبیه‌سازی بر مبنای مدل‌های اسپایس، بخش ARES PCB Layout؛ طراحی برد مدار چاپی از طریق یا بدون ورود شماتیک (از محیط ISIS) می‌باشد.

قابلیت های نرم افزار Proteus

 • طراحی مدارات الکترونیکی
 • شامل ابزارهای لازم برای طراحی حرفه ای
 • مدلسازی دستگاه های قابل برنامه ریزی
 • طراحی مسیریابی های پیشرفته
 • صرفه جویی در وقت و هزینه طراحی مدار
 • شبیه سازی مدارات میکرو کنترلری در سطح بسیار حرفه ای
 • دارا بودن کلیه المان های اندازه گیری واقعی نظیر اسیلوسکوپ، سیگنال ژنراتور، ولت متر، آمپر متر و...
 • امکان افزودن کتاب خانه های قدتمند و دارار بودن کلیه قطعات الکترونیک
 • امکان طراحی pcb برای مدار شبیه سازی شده بدون نیاز به تغییر دادن مدار
 • امکان دیباگ کردن برنامه ها و اجرای خط به خط آن ها در میکرو کنترلر
 • کاربری آسان و در عین حال قدرت و انعطاف‌پذیری بالا
 • طراحی و شبیه‌سازی AVR و انواع مدارهای الکتریکی با دقت و اطمینان بالا
 • برخورداری از ابزارهای کامل طراحی شبیه‌سازی و انواع المان‌های اندازه‌گیری
 • دارای کتابخانه‌ی ISIS با طیف وسیعی از میکروکنترلرها
 • امکان برنامه‌نویسی در محیط نرم‌افزار
 • قابلیت VSM (مخفف Virtual System Modelling و به‌معنی سیستم مدل‌سازی مجازی)
 • بهره‌مندی از حالت‌های پیشرفته‌ی مسیریابی
 • قابلیت عیب‌یابی دقیق و کامل برنامه
 • نمایش گرافیکی و سه‌بعدی طرح
 • و…

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای طراحی پی سی بی و شماتیک

برنامه‌ی Altium Designer یک بسته‌ی نرم‌افزاری طراحی الکترونیکی ECAD یا EDA (مخفف Electronic Design Automation و به‌معنی اتوماسیون طراحی الکترونیکی) است که برای تخته‌ مدار چاپی (Printed Circuit Board یا به‌ اختصار PCB) و نیز مدارهای مجتمع دیجیتال برنامه‌ پذیر (FPGA مخفف Field-Programmable Gate Array) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار در سال 1985 با نام Protel Designer و برای سیستم‌عامل DOS ارائه شد و دو سال بعد نرم‌افزار Protel Schematic به‌عنوان بخش طراحی و ویرایش شماتیک منتشر شد؛ پس از ارائه‌ی نسخه‌ی Protel DXP، نام این مجموعه به‌شکل فعلی تغییر داده شد.

امکانات و ویژگی‌های نرم‌افزار Altium Designer :

– طراحی PCB با پشتیبانی از قطعات Embedded و تعبیه‌شده، مدیریت پیشرفته‌ی لایه‌ها، ردیابی مسیر خودکار و…

– تجزیه و تحلیل مدارهای آنالوگ به‌صورت اسپایس

– امکان طراحی و پیاده‌سازی شماتیک

– دارای کتابخانه‌ی بسیار کامل قطعات مختلف با دسته‌بندی مناسب

– برخورداری از ابزارهای کامل کدنویسی و طراحی FPGA با قابلیت شبیه‌سازی و اشکال‌زدایی VHDL (یک زبان توصیف سخت‌افزاری) و…

– قابلیت خروجی‌ گرفتن به‌صورت سه‌بعدی از مدار

– وجود افزونه‌های متعدد جهت اضافه‌کردن ویژگی‌های جدید به نرم‌افزار

– پشتیبانی از همه‌ی شرکت‌های سازنده‌ی مدار چاپی

و…

سیستم مورد نیاز

Windows 7 / 8.1 / 10 64bit Only
Intel® Core™2 Duo/Quad 2.66GHz (or faster) processor or equivalent
4 GByte RAM
10 GByte hard disk space (Install + User Files)
Dual monitors with at least 1680×1050 (widescreen) or 1600×1200 (4:3) screen resolution
NVIDIA® GeForce® 8000 # series, 256MB (or more) graphics card or equivalent
USB2.0 port (if connecting to a NanoBoard-NB2 or NanoBoard-3000)
DVD-Drive
Adobe® Reader® 8 (or above)
Internet Connection
Internet Explorer 8 or above
Microsoft Excel (required for Bill of Materials templates)


نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به طراحی و برنامه نویسی

Automation Studio یک نرم افزار مهندسیبرای طراحی سیستم، مستند سازی، آموزش و نگه داری دستگاه ها خودکار الکتریکی و نیروی مواد سیال می باشد. با استفاده از این برنامه، کمپانی ها می توانند  بصورت اشتراکی بر روی پروژه کار کنند یا اطلاعات کلیدی را برای مشتریان، تامین کنندگان یا همکاران به اشتراک بگذارند. نسخه ی جدید به تولید کنندگان و سازندگان دستگاهها کمک می کند که استانداردی را ایجاد کنند و اسناد پروژه را با خصوصیات چند کاربره جدید، چند زبانه و خصوصیات از راه دور تجهیز کنند.

این برنامه به کاربران اجازه می دهد که سناریوهایی را برای  یافتن شکست های موجود در شبیه سازی دنبال کنند. تعدادی ابزارهای پویای مجازی به عیب یابی و تعمیر این شکست ها کمک می کنند. این امر منجر به ایجاد یک محیط مفیدو کارا برای آموزش و نگهداری  سرویس ها می گردد و در نتیجه منجر به افزایش تولید می گردد.

امکانات و ویژگی‌های نرم افزار Automation Studio:

 • قابلیت یافتن خودکار نظم های موجود در سیستم و نمایش توابع و دستورات قابل اعمال
 • فضای کاری با استفاده از این مفهومات بهبود می یابد.
 • وجود API های خاص برای تعامل و استفاده در سایر برنامه های کاربردی
 • وجود خاصیت چند کاربره

نرم افزارهای الکترونیک/نرم افزارهای مربوط به اس کا دا

SIEMENS TIA یک نرم افزار مهندسی است که کمپانی SIEMENS جهت پیاده سازی راه حل های اتوماسیون در تمامی صنایع طراحی و منتشر کرده است . این مجموعه شامل 8 ابزار مختلف می باشد که هر کدام دارای ویژگی خاصی است . به تازگی نسخه ی 15 TIA Portal توسط کمپانی Siemens برای سیستم عامل های ویندوز منتشر شده است به نوعی می توان گفت پیشرفته ترین و کاملترین مجموعه ی نرم افزاری برای انجام وظایف اتوماسیون در صنایع ها ، شرکت ها و کارخان ها می باشد . مجموعه Siemens SIMATIC TIA Portal از برنامه ریزی برای راه اندازی گرفته تا بهره برداری ، تعمیر و نگهداری و غیره به شما کمک می کند و  راه را برای ارتقاء سیستم های اتوماسیون در تمامی مراحل باز کرده است . نرم افزار TIA پورتال صرفه جویی در زمان مهندسی ، هزینه ها و تلاش است . می توان گفت این نرم افزار راهی برای دست یابی به پتانسیل کامل و یکپارچه اتوماسیون می باشد . TIA در چهارچوبی ساخته شده است که می تواند در بهینه سازی تمام برنامه ریزی ها ، ماشین آلات و فرآیند روش ها و غیره به شما کمک کند و دارای یک مفهوم استاندارد و یکپارچه می باشد . این کنترل کننده یکپارچه باعث ادغام I/O ، HMI ، drives  motion control و motor management به یک محیط مهندسی تک می شود . در ادامه می توانید ویژگی هر یک از ابزار های داخل نرم افزار را مشاهده نمایید .

 • ویژگی های نرم افزار Siemens Simatic TIA Portal
 • TIA Portal STEP7 Prof Safety WINCC Prof
 • – ابزاری پیشرفته برای برنامه نویسی ، کنترل نوآورانه برای راه حل های مقیاس پذیر در TIA پورتال ،
 • – توابع مهندسی نوآورانه برای اجرای انعطاف پذیر و سریع از وظایف کنترل
 • SIMATIC WinCC Panel Images :
 • – کامل کردن ابزارهای قابل دسترس یک اپراتور در صنعت
 • – یک رابط یا واسط بین شخص کاربر و فرایند اتوماسیون صنعتی
 • – ایجاد یک سیستم اتوماسیون صنعتی مانند PLC
 • PLCSIM :
 • – شبیه سازی سیستم های برنامه ریزی و توسعه دادن آن ها در محیط های اتوماسیون ، یک محیط شبیه سازی شده از جمله PLC
 • – کاهش زمان راه اندازی و صرفه جویی در هزینه ها به به عنوان مثال : کشف زودرس از اشتباهات برنامه نویسی و بهینه سازی بخش های برنام
 • TIA Portal STEP7 Prof Safety WINCC Adv Unified :
 • – پیکربندی و برنامه نویسی ابزار مورد نیاز برای تولید یک برنامه ایمنی شی گرا به رابط کاربری STEP 7
 • – یکپارچه و استفاده از یک ساختار پروژه مشترک
 • Startdrive Advanced :
 • – قابلیت مسیریابی تمدید برای ارتباطات بین Startdrive و SINAMICS
 • – مسیریابی بین سیستم های مختلف PROFINET
 • – مسیریابی از PROFIBUS به PROFINET
 • SIMATIC Visualization Architect :
 • – ایجاد انعطاف پذیر و خودکار از محتویات HMI بر اساس برنامه کاربران STEP 7
 • – پشتیبانی از دستگاه های HMI اچ ام آی : Comfort Panel, Mobile Panel 2ndGen, WinCC RT Professional, WinCC RT Advanced
 • SIMATIC Energy Suite :
 • – نظارت بر پروسه های مختلف و مدیریت یکپارچه انرژی و کنترل آنها بر روی اینترنت و یا اینترانت با استفاده از دستگاه های HMI های تلفن همراه. بدون هیچ کار مهندسی
 • SIMATIC Automation Tool :
 • – پس از یک برنامه کنترل ایجاد شده ابزار SIMATIC Automation Tool می تواند در این زمینه برای عملیاتی و حفظ شبکه های اتوماسیون استفاده شود


صفحه 2 از 3